Manşet Muhalefet

”Demokratik Muhalefeti ortak mücadeleye Çağırıyoruz”

etelgraf haber-

Döviz kurundaki yükselişin ardından sokağa çıkan halk, meşalelerle yürüyüş düzenleyerek AKP ve Erdoğan’ı istifaya çağırdı.

Döviz kurundaki yükselişle Dolar TL karşısında 13.50’yi görürken, Euro ise 15.01 bandına kadar çıktı.  TL’nin giderek değer kaybetmesi ve ekonomik krizin derinleşmesi üzerine halk sokaklara indi.

İSTANBUL

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Sosyalist Yeniden Kuruluş (SYKP) partisi üyelerinin yanı sıra birçok yurttaş sokaklarda çıkarak AKP ve Erdoğan’ı protesto etti.

HÜKÜMET İSTİFA SLOGANI

SKYP üyeleri, “Böyle gitmez, Tayyip istifa” yazılı pankartın yazılı yanı sıra yaktıkları meşalelerle uzun süre boyunca sloganlar eşliğinde yürüyüş düzenledi. TİP ise Kadıköy’de bulunan Merkez Bankası İstanbul Şubesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, “Batırdınız, yargılanacaksınız hükümet istifa” yazılı pankart açıldı. Açıklama, sık sık “AKP halka hesap verecek” sloganları attı.

AKP’nin Türkiye’yi uçuruma sürüklediğinin kaydedildiği açıklamada, “Batıranları yargılayacağız, ekmeğimizi çalanlardan hesap soracağız. Türkiye’yi karanlıktan çıkarıp aydınlığa çıkaracağız” denildi.

İZMİR

İzmir’in Bornova ilçesi metro durağı, Buca ilçesi Şirinyer Mahallesi metro durağı, Karşıyaka ilçesi iskelesi karşısında da bir araya gelen yurttaşlar hükümeti istifaya çağırdı. Yurttaşlar tek bir ağızdan, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” ve “Hükümet istifa sloganları atarak yürüyüş gerçekleştirildi.

YEŞİL SOL PARTİ Eş sözcüleri Ayşe ERDEM- İbrahim AKIN ‘Demokratik Muhalefeti ortak mücadeleye Çağırıyoruz” Başlıklı bildiri yayınladılar.

Yeşil Sol Partinin yayınladığı bildiri Şöyle:

İktidar yarattığı kriz karşısında daha baskıcı politikalara yöneliyor, demokratik muhalefet acilen birleşmek, ortak mücadeleyi birlikte örmek  zorundadır.

Yaşanan ekonomik krizin boyutlarını herkes görüyor. Kriz var yok tartışması hiçbir anlam taşımıyor. Türkiye tarihinin en derin krizlerinden birisini yaşıyoruz. Devalüasyon ve enflasyon baskısı altında halk hızla yoksullaşıyor. Bu krizi  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan  da kabul etmekle birlikte her krizde olduğu gibi, krizi  dış güçlerin saldırısına bağlamakta. Yine alışıldık söylemlere başvurmaktadır.  Oysa krizin nedeni iktidarın yirmi yıldır sürdürdüğü politikalardır. İktidarın kendisidir. Zengini kollayan, savaşı körükleyen, sorunları çözmek yerine suni kamplaşmalar yaratmak için kullanan iktidar bloğunun politikaları bu günün baş sorumlusudur.  

Hemen istifa etmesi ve erken seçime gitmesi gerekirken iktidarın dış güçlere karşı kurtuluş savaşı başlatmaktan söz etmesi,  muhalefete  yönelik baskı ve tehdit diline başvurması  asla kabul edilemez. Yeşil Sol  Parti ve bu ülkenin muhalifleri olarak AKP-MHP iktidarının dış güçlerin saldırısı söyleminin her seferinde daha baskıcı ve şiddet dolu politikalara neden olduğunu 20 yıldır görüyor ve yaşıyoruz.  Yirmi yıldır yapamadığımız şeyi şimdi başarmak ve bir araya gelerek haklarımızı korumak için harekete geçmek zorundayız. Toplumun güçlü bir çıkışa ihtiyacı var, bu odağı demokratik muhalefet olarak ortaya çıkarabiliriz. Çıkarmak zorundayız.

Kendi aramızdaki tartışmaları, farklılıkları  bir kenara bırakalım. İktidar bloğunun hızla daha da sertleşme mesajı verdiği şu dönemde en yaygın muhalefet cephesini oluşturalım. Bugün ki görevimiz budur. Yaşadığımız alt üst oluşun sorumlusu İktidardır . Bu iktidardan bir önce kurtulmak temel siyasal görevimizdir. Hiç kimseyi dışlamadan bütün muhalif güçleri hep birlikte ortak davranmaya çağırıyoruz

Bu ülkenin muhalifleri yıllardır bunca deneyden geçtiler ve bu görevin altından kalkabilecek birikime sahipler. Yeşil Sol Pari olarak dileğimiz ve umudumuz bu birikimi bu iktidardan kurtulma ortak hedefi doğrultusunda harekete geçirmeyi başarabilmektir.
Bunu birlikte başarabileceğinize inanıyor, demokrasiden  ve halktan yana olan tüm güçleri  birlikte ortak mücadeleye çağırıyoruz.

Demokrasi İçin birlik Açıklama yaptı

TİP T.C Merkez Bankası İstanbul Şubesi önünde basın açıklaması yaptı

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir