Toplumsal Cinsiyet

Şubat ayında 22 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Türkiye’de 2020 yılının Şubat ayında 22 kadın cinayeti işlendiğini açıkladı. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), 2020 yılının Şubat ayında 22 kadın cinayetinin işlendiğini, 12 kadının şüpheli bir şekilde ölü bulunduğunu, 15 kadının neden öldürüldüğünün tespit edilemediğini açıkladı. Kadınların 2’si ekonomik, 5’i boşanmak istemesi, barışma isteğini reddetmesi, arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. KCDP açıklamasından “Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” dedi.

KADINLAR KİMLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ?

Şubat ayında öldürülen 22 kadının 1’inin kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemedi, 8’i evli olduğu erkek, 5’i bir tanıdık, 3’ü birlikte oldukları erkek, 3’ü oğlu, 1’i babası, 1’i de eskiden birlikte olduğu erkek tarafından öldürüldü.

KADINLAR ÇOĞUNLUKLA EVLERİNDE ÖLDÜRÜLDÜ

Kadınların 10’u ateşli silahlarla, 9’u kesici aletle, 2’si darbedilerek, 1’i boğularak öldürüldü. 

Kadınların 13’ü evinde, 3’ü sokak ortasında, 1’i otelde, 1’i arazide, 1’i ıssız bir yerde öldürüldü, 3 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilemedi.

Platform tarafından yapılan açıklamada şubat ayında öldürülen kadınların 17’sinin hakkında koruma kararının olup olmadığı bilinmezken; 5 kadının herhangi bir uzaklaştırma veya koruma kararı bulunmadığı ifade edildi.

İllere göre Şubat ayının kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümleri verileri ise şöyle:Kadınların 13’ü evinde, 3’ü sokak ortasında, 1’i otelde, 1’i arazide, 1’i ıssız bir yerde öldürülmüştür. 3 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir.

Ulaşılabilen veriye göre şubat ayında öldürülen kadınların 4’ü bir işyerinde çalışıyor, 18’i ise çalışmıyor.

KADIN DÜŞMANI SÖYLEMLER VE UYGULAMALAR DEVAM ETTİ 

Yıldız Teknik Üniversitesi profesörü Bedri Gencer, Elazığ depremin gerekçesinin çocuk yaşta evlendirmenin yasaklanması olduğunu açıkladı ve “Allah’ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak, gayretullaha dokunmayalım. Az kaldı” dedi. İlgili kişi hakkında üniversite tarafından inceleme başlatıldı. Ancak ders vermeye devam eden Gencer’in dersi Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından protesto edildi ve dersi terk edildi. Tepkiler neticesinde Gencer’den dersi alındı.

CHP Ankara Kongresinde delege olan Tevfik Koçak, “siyasetin işine, kadının işvesine aldanılmaz” deyince üyeler tarafından büyük tepki ile karşılaştı ve bunun üzerine kadınlardan özür diledi. 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sözde kadına şiddetle mücadele kapsamında kurduğu aile ve dini rehberlik bürolarına başvuran kadınlara kabul edilmesi mümkün olmayan, kadın düşmanı ve cinsiyetçi tavsiyelerde bulunduğu ortaya çıktı. Gazeteci Burcu Karakaş’ın yaptığı araştırmaya göre görevli kişi şiddet nedeniyle boşanmak isteyen bir kadına “Dayanılmaz hale geldiyse büyüklerinizle istişare edin. Biz diyoruz ki aile büyükleriyle sıkıntıyı aşmaya çalışın” diyor. Şiddete maruz kalındığında ise polisi aramak yerine “Uygun dille sebebini sorun. Çok büyük bir sorun değil bu, konuşarak çözebilirsiniz” önerisinde bulunuyor. “Şiddet gördüğümde ne yapmam gerekir” diye soran kadına ise “Vurursa tepki vermeyin, oradan uzaklaşın. Odanıza çekilin. ‘Nasıl istiyorsan öyle yapayım’ diye olayı örtmeye çalışın, ama uygun zamanda açın. Suçlayıcı dille konuşmayın. Konuşmanın sonunda ‘Peki, polisi aramak gerekir mi?’ diye sorulduğunda ise telefondaki kişi “Yok, bu tür şeyleri çözersiniz inşallah. Allah’a emanet olun…” diyor.

Adalet Bakanlığı’nın ikinci yargı paketi çalışmasına göre “arabuluculuk” uygulaması aile uyuşmazlıkları davalarında da uygulanacak. Çünkü arabuluculuk yargıda iş yükünü hafifletiyormuş! TÜİK’in bu ay açıkladığı rapora göre son 1 sene içinde evlilik oranı azalırken, boşanma oranları arttı. Geçen sene öldürülen 474 kadından 114’ü boşanmak veya ayrılmak gibi kendi hayatlarına dair karar almak isterken öldürüldü. Aile davalarında arabuluculuk kadını şiddet karşısında zayıflatacak bir uygulamadır, kadına yönelik şiddetin uzlaşması olmaz.

KADINLAR CİNSEL ŞİDDETE UĞRAMAYA DEVAM EDİYOR

Stajyer bir avukata cinsel tacizde bulunan Avukat Muhittin Köylüoğlu tutuklandı. Yanında çalışan diğer kadınlara da cinsel saldırıda bulunduğu ortaya çıktı. 

İstanbul’da geçen yıl avukat B.Ö. adliyede S.M.S. isimli katip tarafından tacize uğradı. İlk ifadesinde pişman olduğunu söyleyen fail tutuklandı. Fail hakkında “Özel hayatın gizliliğini ihlal ve sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı suçundan” 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Antalya’da yaşayan E.O., H.Ş., F.U. ve H.Z.G’ye “cin çıkarıyorum” deyip cinsel saldırıda bulunan Tali Yüksel Yeşilot, 56 yıl hapis cezası aldı. Aynı zamanda dolandırıcılık da yapan failin cezası 75 yıla çıkarıldı.

Antep’te yaşayan 23 yaşındaki N.P. 14 yaşındayken Mustafa P. ile zorla evlendirildi. Evli olduğu erkeğin kızını taciz ettiğini görünce boşanmaya karar verdi. Çocuklarını görme bahanesiyle eve gelen Mustafa P. çocuklarının gözleri önünde N.P.’ye fiziksel şiddet ve cinsel saldırıda bulundu. Raporlara rağmen sadece uzaklaştırma kararı verildi, fail tutuksuz yargılanıyor.

Mersin’de yaşayan yaşları 28 ile 34 arasında değişen 3 kız kardeş, babaları S.D. tarafından cinsel istismara maruz kaldıkları için şikayetçi oldu. S.D. serbest bırakıldı.

ÇOCUK İSTİSMARLARI DEVAM EDİYOR

İstanbul Esenyurt’ta çocuklar eğitim gördüğü okulda çalışan bir memur tarafından cinsel tacize maruz kaldı. Soruşturma açılan memur tutuklandı. İstismar olayının ilk olmadığı öğrenilen okula haber yapmak için giden Kanal D Muhabiri Şevval Şirin gözaltına alındı. 

İstanbul Bağcılar’da kaçak bir Kuran kursunda görev yapan 16 yaşındaki R.U.’nun kurs sorumlusu Lut Ö. tarafından cinsel istismara uğradığı ortaya çıktı.

İstanbul’da yaşayan 11 yaşındaki B.D.K. metrobüste yolculuk yaparken tacize uğradı.

İzmir’de yaşayan 15 yaşındaki bir lise öğrencisi, öğretmeni tarafından cinsel istismara maruz kaldığı ortaya çıktı.

Ankara’da 11 yaşındaki bir çocuğun Kuran kursu hocası tarafından cinsel istismara maruz kaldığı ve yurt müdürünün “kurban keserek” bu olayın üstünü kapattığı ortaya çıktı.

Samsun’da yaşayan 4 öğrenci, A.G. tarafından istismara uğradı. A.G. gözaltına alındı, soruşturma sürüyor.

İzmir’de yaşayan 10 yaşındaki çocuk ekmek almaya gittiği dükkanda çalışan 50 yaşındaki Mehmet Genç tarafından tacize uğradı. Fail tutuklandı.

ŞUBAT AYINDA GÖRÜLEN DAVALAR 

Eskişehir’de eskiden evli olduğu erkek tarafından öldürülen ve öldürülmeden önce aynı kişiyi ölümle tehdit ettiği için 23 kez şikayet etmesine rağmen hiç bir sonuç alamayan Ayşe Tuğba Arslan’ın davası görüldü. Duruşmayı takip etmek isteyen kadınların önce önüne bariyer konuldu daha sonra da savcı talimatıyla Eskişehir Adliyesi’nin kapıları kilitlendi. Tepkiler sonrasında kapı tekrar açıldı. Cinayeti işleyen erkek, çoğu kadın cinayeti davasında olduğu gibi cezayı düşürmeye yönelik bahaneler sıraladı. Duruşma 17 Nisan’a ertelendi.

Ankara’da öğrencisi tarafından öldürülen Ceren Damar karar duruşması görüldü. Mahkeme boyunca katilin avukatı Vahit Bıçak davayı çarpıtmaya yönelik savunmalarına devam etti, Ceren Damar’ın 15 Temmuz’u savunduğunu iddia etti. Sonuçlanan davada hiçbir indirim uygulanmadı ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Kamuoyundan gelen tepkilere cevap veren avukat Vahit Bıçak kadın cinayetlerini meşrulaştırmaya çalışarak “durduk yere hiçbir zaman cinayet işlenmez; vicdanım çok rahat” dedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ifadesine göre Ceren Damar davasında sözleri büyük tepki çeken avukat Vahit Bıçak’ın Polis Akademisi ile ilişiği kesiliyor. Ankara Barosu da Vahit Bıçak hakkında disiplin soruşturması kararı aldı.

Isparta’da eskiden birlikte olduğu erkek tarafından bıçaklanarak öldürülen 19 yaşındaki Güleda Cankel’in davası gerçekleşti. Savcı tasarlayarak öldürmekten indirimsiz ceza verilmesini istedi.

İzmir’de boşandığı erkek tarafından öldürülen Habibe Çevik ve kardeşi Fatma Akta’nın davasında savcı mütalaasında kasten öldürme suçundan iki kez müebbet hapis cezası istedi.

Eskişehir’de boşanmak istediği erkek tarafından yaralanan Öznur Sazlar’ın davasında beklenen adli tıp raporu geldi. 16 bıçak yarasının 2’sinin öldürücü nitelikte olduğunu belirten rapor üzerine davanın Asliye Ceza Mahkemesi’nden Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşınmasına karar verildi.

Ankara’da birlikte olduğu erkek tarafından öldürülen Füsun Akırmak davasında ilk celsede karar çıktı. Sanığa kasten öldürme suçundan indirimsiz müebbet hapis cezası verildi.

Antalya’da eskiden birlikte olduğu erkeğin tehdit hakaretleri ve son olarak evinin kapısına dayanması üzerine pencereden atlayarak yaşamını yitiren Zehra Demir davasında “intihara sürükleyerek kasten ölümüne neden olmak” suçlamasıyla yargılanan sanık beraat etti.

İstanbul’da yaşayan 57 yaşındaki İkram Doğan 2018 yılında evli olduğu erkek Adil Doğan tarafından kafasına satır ile vurularak öldürülmüş, sonrasında bazı vücut uzuvları kesilmişti. Bu ay görülen karar duruşmasında mahkeme heyeti haksız tahrik indirimi uygulayarak faile 24 yıl hapis cezası verdi. Kadın üye hakim ise karara muhalefet şerhi koydu.

İstanbul’da 2018 yılında 30 yaşındaki Sevde Gürler, evli olduğu erkek Bahadır Gürler tarafından kendisini aldattığı bahane edilerek balkondan atılarak öldürülmüştü. Mahkeme psikolojisinin bozuk olduğu bahanesiyle failin tedavisi bittiğinde serbest bırakılmasına karar verdi.

Geçtiğimiz sene boşanma aşamasındaki erkek tarafından öldürülen Döndü Şengül’ün davasında fail Şükrü Şengül’e “eşe karşı kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesine rağmen iyi hal indirimi uygulandı.

Geçtiğimiz sene boşanma aşamasındaki erkek tarafından zincirle boğularak öldürülen 45 yaşındaki Zeynep Öztürk’ün davasında fail ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanıyordu. Mahkeme heyeti fail Ercan Öztürk’e sadece 20 yıl hapis cezası verdi.

ŞUBAT AYINDA KADINLAR İLE İLGİLİ NELER OLDU?

“NASA’da görevli Christina Koch, 328 gün Uluslararası Uzay İstasyonunda görev yaparak tek seferde uzayda en fazla kalan kadın astronot unvanını kazandı. 

İskoçya Parlamentosu kadınların hijyenik pede ücretsiz erişim hakkını onayladı, bu uygulama dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.

Suudi Arabistan, kadınların stadyumlara girmesine 2 sene önce izin vermeye başlamıştı. Şimdi de kadınların spora katılımını sağlamak için kadın futbol ligi kurulacağını duyurdu.

Hacca giden bir trans kadın Suudi polisi tarafından “kadın kıyafetleri giydiği” bahanesiyle gözaltına alındı.

13 yaşındaki bir çocuğu istismar eden Roman Polanski, Cesar Ödül Töreni’nde ödül alınca, kadınlar tarafından protesto edildi. Oyuncu Adel Haenel, kararı sloganlarla protesto ederek salonu terk etti. 

Açıklanan bir rapora göre son 14 ayda Meksika’da 3 bin 960 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Bu yüzden de Meksika, Latin ülkeleri arasında en yüksek kadın cinayeti rakamlarına sahip olan ülke oldu. Cinayetin duyulmasının ardından Meksikalı kadınlar, kadın cinayetlerini meşrulaştırmaya çalışırcasına “Aşk tanrısının suçu” başlığıyla sunan La Prensa gazetesinin bürosuna yürüdü, kadınlar anayasa mahkemesini ateşe verdi.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...