Ana Sayfa Haberler Direniş kazandı: Kolombiya’da neoliberal sağlık reformu reddedildi

Direniş kazandı: Kolombiya’da neoliberal sağlık reformu reddedildi

0
Direniş kazandı: Kolombiya’da neoliberal sağlık reformu reddedildi

Kolombiya’da halkın neoliberal politikalara karşı direnişi sonuç vermeye devam ediyor. Iván Duque hükümetinin neoliberal sağlık politikalarını içeren yasa tasarısı 22 günü aşan direnişin ardından Temsilciler Meclisi ve Senato tarafından reddedildi.

Sosyal medyadan duyurulan habere göre, Temsilciler Meclisi’nde 16, Senato’da ise 11 kişi neoliberal sağlık reformu için kabul oyu kullandı.

“Yaşasın direniş”

Oylamanın ardından sağlık reformunun reddedilmesiyle beraber birçok isimden de kutlama mesajları geldi.

Senatör Victoria Sandino, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak “Sağlık reformu reddedildi. Toplumsal hareketlilik iyidir. Yaşasın direniş!” mesajını paylaştı.

Kolombiya’daki azınlık halklarının temsilcisi Jhon Arley Murillo Benítez ise yaptığı açıklamada Iván Duque hükümetinin getirdiği sağlık reformunun azınlık halkları dışladığını, onları görmezden geldiğini belirtti.

Neoliberalizme karşı küçük bir zafer

Söz konusu sağlık reformu, 010 sayılı yasa olarak anılırken sağlığı piyasalaştıran hükümlere sahipti. Sağlık güvenliği, sağlık yönetimi gibi başlıklara sahipti. Sağlık Bakanı Fernando Ruiz ise yasayı mali ve bölgesel ölçekte farklılıklara sahip olduğunu dile getirerek savunmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here