Haberler

Dışişleri Bakanlığı’nda kriz: Diplomatlar, Erdoğan’ı “istenmeyen kişi” kararından vazgeçirmeye çalışıyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın büyükelçileri ‘istenmeyen kişi’ ilan etmesi sonrasında Dışişleri Bakanlığı’nda kriz çıktı. Diplomatların, Erdoğan’ı vazgeçirmeye çalıştığı iddia edildi.

Erdoğan’ın, “Osman Kavala derhal serbest bırakılmalı” çağrısı yapan ABD, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda’nın Ankara büyükelçilerini ‘Persona non grata’ (İstenmeyen kişi) ilan etme talimatını ilk olarak Afrika gezisinde verdiği öne sürüldü.

DW Türkçe’nin haberine göre, Dışişleri Bakanlığı’nda büyükelçilerin “istenmeyen kişi” ilan edilmesiyle ilgili çalışmalar yapılıyor.Dışişleri diplomatları bu girişimi durdurmak için çaba harcıyor.

Erdoğan ne demişti?

Erdoğan, konuya ilişkin dün yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Yatıyorlar kalkıyorlar Kavala Kavala… Kavala dediğin Soros’un Türkiye şubesi. 10 büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığı’na geliyor. Bu nasıl terbiyesizliktir, siz burayı neresi zannediyorsunuz ya? Burası Türkiye, Türkiye. Burası bir kabile devleti değil, anlı şanlı Türkiye. Burada Dışişleri’ne gelip de talimat veremezsiniz. Ben Dışişleri Bakanı’ma talimatı verdim, ne yapması gerektiğini söyledim. Bunların bir an önce istenmeyen adam ilan edilmesini halledeceksiniz dedim. Türkiye’yi anlayacaksınız, bileceksiniz. Anlamadığınız gün terk edeceksiniz.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir