Ana Sayfa Haberler DİSK Basın-İş’ten meslek örgütlerine çağrı: Basın kartını biz verelim

DİSK Basın-İş’ten meslek örgütlerine çağrı: Basın kartını biz verelim

0
DİSK Basın-İş’ten meslek örgütlerine çağrı: Basın kartını biz verelim

Resmi Gazete’de yayımlanan Basın Kartı Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklere ilişkin kararın duyulmasının ardından hukukçulardan ve gazetecilerden keyfiyet içerdiği yönünde eleştiriler geldi. Yeni düzenlemeyle, “Basın Kartı” iptal edilmesine gerekçe olarak gösterilecek şartlara, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, üyesi olmak veya yardım etmek” ibaresi eklendi.

Bir tepki de, Türkiye Basın Yayın Matbaa Çalışanları Sendikası (DİSK Basın-İş) tarafından yapıldı. Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, tüm basın meslek örgütlerine çağrı yapılarak, basın kartının ortak komisyonla meslek örgütleri tarafından verilmesi konusunda hemfikirlik teklif edildi.

Yönetmeliğe eklenen yoruma açık bazı maddeler ise şu şekilde belirtildi:

“Taşıdığı sıfatın saygınlığına gölge düşürebilecek yöntem ve tutumlar sergilemek suretiyle basın meslek onurunu zedeleyecek şekilde faaliyette bulunması,

Şiddet ve terörü özendirecek, her türlü örgüt suçları ile mücadeleyi etkisiz kılacak içerik oluşturması,

Suça tahrik veya teşvik edecek ve suç ile mücadeleyi etkisiz kılacak faaliyetlerde bulunması hallerinde komisyon tarafından yapılacak inceleme ve değerlendirme sonucunda, bu kişilerin sürekli nitelikte basın kartlarının iptaline karar verilebilir. Komisyon tarafından verilen iptal kararları Başkanın onayı ile derhal uygulanır.”

“Saray’ın istemediği kişilerin gazeteci sayılmayacağının itirafıdır”

Basın Kartı Yönetmeliği’ne ilişkin, “Saray’ın istemediği kişilerin gazeteci sayılmayacağının itirafıdır. Yine muğlak tanımlar ve iktidar ölçülerinin işletileceği tepeden inme bir kararla gazeteciliğin tarifi yapılıyor” diyen DİSK Basın-İş, tüm meslek örgütlerini ortak tutum almaya çağırdı.

“Devlet değil, gazeteci örgütleri karar verir”

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“DİSK Basın İş geçmiş dönemde de basın kartı verilme yönteminin yanlışlığını savunuyordu. Kimin gazeteci olup olmadığına devlet değil gazeteci örgütleri karar verir. Gazeteci örgütlerinin oluşturduğu bir komisyonun belirlediği ilkelerle basın kartı verilmeli. Bu konuda bütün meslek örgütlerini ortak tutum almaya çağırıyoruz.

“Tüm gazeteci örgütlerini bir kez daha bu çalışmaya davet ediyoruz. Basın kartı sorununun çözümü için elimizi taşın altına koymaya ve inisiyatif almaya hazırız

“Bu sorun giderilene kadar gazetecilik faaliyetinde bulunan kurumların verdiği tanıtım kartları basın kartı yerine geçmeli.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here