Ana Sayfa Haberler Diyanet Sen’in yayınladığı çocuk dergisinde kafa kesme görüntüleri MEB’in sorumluluğunda değilmiş

Diyanet Sen’in yayınladığı çocuk dergisinde kafa kesme görüntüleri MEB’in sorumluluğunda değilmiş

0
Diyanet Sen’in yayınladığı çocuk dergisinde kafa kesme görüntüleri MEB’in sorumluluğunda değilmiş

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’nın Diyanet Sen tarafından yayınlanan ve içinde kafa kesme, idam gibi görseller bulunduğu için tepki çeken çocuk dergisi ile ilgili soru önergesine MEB’den “Bizim alanımıza giren bir husus bulunmamaktadır” cevabı verildi. Kaya, cevabı “şaka gibi” şeklinde niteledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Türkiye Diyanet ve Vakıf Gönüllüleri Sendikası’nın (Diyanet-Sen) yayınladığı çocuk dergisindeki; kafa kesme, idam, savaş ve ayağından prangalanmış çocuk görsellerini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Kaya, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Görsellerin çocuklarımızın psikolojisini bozacağı, zihinsel ve ruhsal gelişimini olumsuz etkileyeceği uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Aileler de olayı endişeyle karşılamıştır” ifadelerini kullanmış ve 4 soru yöneltmişti.

MEB’in sorumluluğunda değilmiş

Kaya’nın önergesine Bakan Selçuk tarafından yanıt verildi. Yanıtta, “Soru önergesinde belirtilen konuda, Bakanlığımız görev, yetki ve sorumluluk alanlarına giren herhangi bir husus bulunmamaktadır” ifadeleri kullanıldı.

“Şaka gibi”

Selçuk’un yanıtını “şaka gibi” şeklinde nitelendiren CHP’li Kaya, ANKA’dan Mehtap Belen’e şu değerlendirmeyi yaptı:

Milli Eğitim Bakanlığı’nın soru önergemize verdiği, ‘Konu bizi ilgilendirmiyor, yetki ve sorumluluk alnımızda değil’ açıklamasına gülmek lazım. Bakanlık, çocuklarla ilgili yanlış dergiler, yanlış hikaye kitapları, yanlış yayın organlarını mutlaka takip edip müdahil olmak zorundadır. Şöyle mi diyeceğiz, ‘Çocuklar, öğrenciler, öğretmenler, okullar olmasa oh ne rahat, ne güzel Milli Eğitim Bakanlığı yaparız.’ Yok böyle bir şey. Sayın Selçuk, bu konuda verilen yanıttan belki haberiniz yok ama çocuklara ilişkin yapılan her türlü olumsuz yayını siz en az bizim takip ettiğimiz kadar takip etmek zorundasınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here