Haberler Manşet

“Diyarbakır’da, Şırnak’ta, Van’da, Mardin’de 37 çocuk, zırhlı araçlarla katledildi”

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Şırnak’ın İdil ilçesinde zırhlı aracın çarpması sonucu 7 yaşındaki Mihraç Miroğlu’nun yaşamını yitirmesiyle yeniden gündeme gelen zırhlı araçların çarpması sonucu hayatını kaybeden çocuk ölümlerinin, Kürt illerinde daha önce de pek çok kez yaşandığına dikkat çekerek “Diyarbakır’da, Şırnak’ta, Van’da, Mardin’de 37 çocuk zırhlı araçların çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Silopi’deki olay aklımdan hiç çıkmaz: Yatağında uyuyan iki çocuğu eve giren zırhlı araç ezdi. Sorumlular hiçbir ceza almadı” dedi.

Tanrıkulu, “Geçtiğimiz günlerde zırhlı araç çarpması sonucu hayatını kaybeden Mihraç, bugün okula başlayacaktı. Bakın toplumda bu olaya ilişkin ses yok. 7 yaşındaki bir çocuk panzerin altında kalmış; buna normal bir trafik kazası diyemezsiniz” dedi. Tanrıkulu, Miraç Miroğlu’nun ölümüne sessiz kalan kamuoyuna da “Ses yok, bir sessizlik var” diyerek tepki gösterdi.

Yaşananlara trafik kazası denilemeyeceğini belirten Tanrıkulu, “İçişleri Bakanı’nın, yetkililerin bir şey söylemesi lazım; çünkü geçen ay da Ağustos ayında da Ahlat’ta olmuştu benzer bir olay. 2. Ordu Komutanlığı’na bağlı Kolordu Komutanı’nın konvoyunun altında Eyüp bebek, Eyüp çocuk 5-6 yaşlarında olması lazım, o da konvoyun hızla gitmesi sonucu yaşamını yitirdi” ifadelerini kullandı.

37 çocuk zırhlı araçlarla katledildi

İnsan Hakları Derneği’nin verilerine göre bölgede bugüne kadar 37 çocuğun zırhlı araç çarpması sonucu vefat ettiğini belirten Tanrıkulu, şunları söyledi: “Diyarbakır’da, Şırnak’ta, Van’da, Mardin’de 37 çocuk zırhlı araçların çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Silopi’de olay aklımdan hiç çıkmaz: Yatağında uyuyan iki çocuk, Muhammed ile Furkan olması lazım adları, yaşamlarını yitirdiler. Hiçbir ceza almadılar, zırhlı araç yatak odasına girdi! Bakın bunlardaki cezasızlık özellikle altını çizerek söylüyorum, bir bölgede ve oradaki çocuklara yönelik bu cezasızlık eylemleri insanlarda başka soruların oluşmasına neden oluyor. Hiç olmazsa etkili bir soruşturma yaptığınızı gösterin, etkili bir yargılama yaptığınızı gösterin. Bunun kaza olduğu konusunda insanları ikna edin. Biz her türlü desteğe hazırız. Ama 37 çocuğun son 3-4 yılda zırhlı araç çarpması sonucu yaşamını yitirmesi olağanüstü bir şeydir. Ben diğer ölümleri saymıyorum, ateş edilmekle olan ölümleri saymıyorum. Böyle bir tabloyla da karşı karşıyayız.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir