Kanal İstanbul Makale

DİZİ[8]Acele İşe Şeytan mı Karışır Yoksa Acele Kamulaştırma mı?- Zafer Şimşek

Tarihsel hikâyeye göre;

Şam da yaşayan beylerden birinin güzel sesli bir kölesi varmış. Bey ne zaman alışverişe gönderse köle, gittiği yerden mutlaka geç dönermiş.

Kölenin güzel sesine bayılan çarşı esnafı, köleyi, kolundan bacağından tutar; zorla şarkı, türkü okutturur, geç kalmasına yol açarlarmış.

Yine bir gün Bey, bir testi alması için kölesini çarşıya göndermiş. Köle çarşıya giderken yolda bir kervanla karşılaşmış.

Kervandakiler onu tanıyınca hemen durdurup:

– Biz Mısır’a gidiyoruz, sen de bizimle gel. Sen bize şarkılar söylersin, biz de senin her ihtiyacını karşılarız. Hem gezer hem eğleniriz, demişler.

Köle:

– Olmaz, benim işim var, der.

Kervandakiler köleyi zorla yanlarına alıp yollarına devam etmişler. Mısır da bir yıl kadar kaldıktan sonra Şam’a geri dönmüşler.

Şam’a döner dönmez kölenin aklına sahibinin ısmarladığı testi gelmiş. Hemen bir testi alıp koşarak eve giderken ayağı kayıp düşmesin mi? Testi kırılmış.

Bunu duyan kölenin efendisi:

– Acele işe şeytan karışır, demiş.

Efendisi kölesi üzerinden bu sentezi yaparken, günümüzde ülkemizde nasıl mı oluyor?

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yıllardır şu sözü tekrarlar;

“Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik.” 

Sayın Erdoğan’ın bu sözünü yukarıda köle hikayesine uyarladığımızda; AKP döneminde Türkiye’de olağanüstü durumlar haricinde hiç kamulaştırma olmaması gerekiyor.

Peki gerçekten öyle mi?

Aşağıda bu soruyu ‘’Kanal İstanbul’’ projesi üzerinden irdeleyeceğiz.

Acele Kamulaştırma

 Acele kamulaştırma ne demek? Kamulaştırmadan farkı ne?

 Acele kamulaştırmanın dört durumda gerçekleşebiliyor;

 Birincisi yurt savunmasının gerektirdiği hallerde.

 İkincisi özel kanunlarda yer alan olağanüstü durumlarda.

 Üçüncüsü bakanlar kurulu tarafından aceleliğine karar verilen acil durumlarda.

 Dördüncüsü ise Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yapılıyor.

 1983 tarihli Kamulaştırma Kanunu‘na göre, acele kamulaştırma kararının alınması durumlarında, 7 gün içerisinde taşınmaza el konulabiliyor ve taşınmaz sahibine de yapılan değerleme çalışması sonucu gerekli ödeme yapılıyor.

 Bakanlar kurulu ve Cumhurbaşkanı kararı ile yapılan acele kamulaştırmalarda gerekçe yazılması ve burada kamu yararının ne olduğunun belirtilmesi gerekiyor.

 Kamu yararı ile acele kamulaştırma hallerindeki gerekçede, buraların okul, hastane, park gibi kamu yararına kullanılacak alanlar olması gerekiyor.

 Acele kamulaştırmada bir yeri ne yapmak için kamulaştırdığının yanı sıra bunun kamu yararı gerekçesini de açıklamakla yükümlü.

 Örneğin Kanal İstanbul için, Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ile yapılan acele kamulaştırmalarda kamulaştırma nedeninin yanında, bunun neden kamu yararına olduğunu da gerekçe raporunda yazması gerekiyor.

Fakat şu ana kadar yapılan kamulaştırmalarda buna dair bir açıklama yer almıyor.

 4 Eylül 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmî Gazete’de gece yarısı yayımlanan bir kararla Kanal İstanbul projesiyle bağlantılı Kuzey Marmara Otoyolu projesinin Nakkaş – Başakşehir kesimi için acele kamulaştırma kararı alındı.

Karar kroki dahil detaylı şekilde ekleriyle birlikte 6 sayfaydı.

Resim 1: 4 Eylül 2021 Resmi Gazete Kararı
Resim 2: 4 Eylül 2021 Resmi Gazete Kroki

Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararda “Kuzey Marmara Otoyolu (3. boğaz köprüsü dahil) projesinin Nakkaş – Başakşehir kesimi” güzergâhı yer aldı.

 Projenin bu bölümü Çatalca, Yeşilbayır kavşağında başlıyor, Başakşehir kavşağında bitiyor. Kararda yer alan kroki incelendiğinde yolun Kanal İstanbul güzergâhıyla da bağlandığı görülüyor.

 Kamulaştırılacak alanların da parsel parsel yer aldığı karar Arnavutköy, Avcılar, Başakşehir, Büyükçekmece ve Çatalca ilçelerinin bazı mahallelerini kapsıyor. Bu listeye göre arazilerin çoğunluğu tarla alanı.

 Sazlıbosna Mahallesi’nde çok sayıda tarla alanının yola gittiği görünüyor. Avcılar, Firüzköy üzerinde ise bazı yerleşim ve işyeri alanları da karar kapsamına dahil edilmiş.

 Ayrıca kararda Başakşehir, Hoşdere Mahallesi’nde konut, sosyal tesis, İkitelli-2 Mahallesi’nde park ve ilköğretim alanı, Büyükçekmece’de ise tarla ve villaların olduğu araziler de var.

Alınan bu acele kamulaştırma kararlarının gerekçeli kararı yine açıklanmamış.

 Bu yüzden Türkiye’de acele işe Şeytan bile karışamadan önce acele kamulaştırma kararları karışıyor.

 Diğer yazımızda Kanal İstanbul kapsamında daha önceden alınan Yenişehir kamulaştırma kararlarına bakacağız.

DİZİ [1] | Siz gerçekten sadece kanal mı yapılacak sanıyorsunuz?

DİZİ [2]| Dünya üzerindeki yapay su kanallarının yapılış amacı – Mimar…

DİZİ [3] | Milyar dolar mı, milyon dolar mı? – Mimar..

DİZİ [4] | İstanbul Boğazı’ndan daha fazla gelir elde etmek mümkün

DİZİ [5]| Neden ‘İstanbul Kanalı’ değil de, ‘Kanal İstanbul’ ve projenin..

DİZİ [6] | İstanbul Boğazı ve Kanal İstanbul: Kaza riski karşılaştırılması…

DİZİ[7] 26 Haziran’a nasıl geldik ve neyin temeli atılacak ve sonrasında…

Mimar Zafer Şimşek: “Sürdürülebilir Kentler Gelişim Sürecinde Mega Projeler; Kanal İstanbul Projesi Üzerine Değerlendirme” konulu yüksek lisans tez çalışması devam ediyor. 3 yıldan uzun zamandır aydır Kanal İstanbul üzerine çalışmalar yapıyor. 2014 yılından beri ‘Mimarlık’, ‘Mimarlık ve Kentleşme İlişkisi’ ,‘Mimarlık ile Siyaset İlişkisi’, Mimarlık ve Kült Liderler İlişkisi’ ve ‘Türkiye Seçimler Tarihi ve Siyasi Seçmen Analizi’ konulu çeşitli araştırmalar yapıp ve yazılar yazmakta.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

  1. Çok değerli ve emek isteyen çalışmalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir