Ana Sayfa Ekoloji TELGRAF ÖZEL | Doğa katliamı her yerde: Milas’ta İkizköy Akbelen ormanı da tehdit altında

TELGRAF ÖZEL | Doğa katliamı her yerde: Milas’ta İkizköy Akbelen ormanı da tehdit altında

0
TELGRAF ÖZEL | Doğa katliamı her yerde: Milas’ta İkizköy Akbelen ormanı da tehdit altında

Muğla’nın Milas ilçesindeki İkizköy Akbelen ormanı da termik santral ve maden arama nedeniyle tehdit altında.

AKP-MHP iktidarının doğaya saldırısı pandemi döneminde de hız kesmeden devam ediyor. Yaşamı tehdit eden termik santraller için ormanlar feda ediliyor. Bu defa tehdit, Muğla’nın Milas ilçesindeki İkizköy Akbelen ormanına yöneldi. Karadam Karacahisar Doğayı, Doğal Hayatı Koruma, Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği’ne Milas Orman İşletme Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıda İkizköy Akbelen ormanı bölgesinde, Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’ye maden işletme izni verilmiş olduğu bildirildi.

Orman Müdürlüğü ormanı değil, ormanı keseni koruyor

Ormanları korumakla yükümlü devlet kurumu olan Milas Orman İşletme Müdürlüğü Kayadere İşletme Şefliği ise, ormanı korumak yerine kesim alanına kimsenin girmemesi gerektiğini belirterek yöre halkını uyardı. Müdürlük tarafından tarafından İkizköy Muhtarlığı’na gönderilen yazıda da Akbelen orman bölgesinde kesim yapılacağı ve halkın bu alana yaklaşmaması gerektiği belirtildi.

Doğa savunucularından iptal davası

Karadam ve Karacahisar Mahalleleri Doğayı ve Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği adına Av. İsmail Hakkı Atal, Av.Arif Ali Cangı, Av. Murat Obay ve Av.Pembe Saçar tarafından işlemin iptali için Muğla 1.İdare Mahkemesi’nde dava açıldı.

Dava dilekçesinde dava konusunun aciliyetinin olduğu, davaya konu işlemin orman kesimini de içerdiği belirtilerek telafisi imkansız zararlar doğuracağı gerekçesiyle öncelikle açık işletme izni işleminin yürütmesinin durdurulması ve ardından iptali istendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here