Ana Sayfa Ekoloji Doğa katliamı her yerde: Pamukkale’de geçiş garantili otoyol inşaatı için doğa katliamı

Doğa katliamı her yerde: Pamukkale’de geçiş garantili otoyol inşaatı için doğa katliamı

0
Doğa katliamı her yerde: Pamukkale’de geçiş garantili otoyol inşaatı için doğa katliamı

Türkiye’deki kekik üretiminin yüzde 80’ini sağlayan Denizli’nin Pamukkale ilçesi, taş ocağı tehdidi ile karşı karşıya.

Gerçek Gündem’den Serhat Yılmaz’ın haberine göre, Pamukkale ilçesine bağlı Güzelpınar Köyü’ne özel bir şirket tarafından yapılmak istenen taş ocağı tesisi, tarım arazilerinin hemen yanında yer alacak.

AKP’nin 2018 seçimlerindeki vaatlerinden biri olan Aydın-Denizli Otoyolu’nun yapımında kullanılacak mıcırın üretilmesi için açılacak taş ocağı, bölgenin tarım üretimini alt üst edecek.

11 kez çeşitli nedenlerle ertelenen Aydın-Denizli Otoyolu ihalesi geçtiğimiz Temmuz ayında gerçekleşmiş, 163 kilometrelik otoyolun yapım ihalesini Fernas İnşaat kazanmıştı.

Yap-işlet-devret modeliyle yapılacak proje için Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Fornes İnşaat’a günlük 35 bin araç geçiş garantisi verdiği öne sürülürken; geçiş ücretinin kilometre başına 5 cent/Euro olarak fiyatlandırıldığı iddia edilmişti.

Halkın geçim kaynakları yok olacak

Söz konusu taş ocağının 220 dekarlık bir alanda yapılması planlanıyor. Yapılması planlanan taş ocağının tarım arazilerine çok yakın bir noktada yer alması da bölge halkının tepkisinin arttırıyor.  

Tarımsal üretim açısından zengin olan bölgenin geçim kaynağı, kekik, ceviz, üzüm ve çeşitli meyve üretimleri. Yapılması planlanan taş ocağı, halkın geçim kaynaklarını neredeyse yok edecek.   

ÇED Kararını bile beklemediler

Daha önce aynı bölgede farklı bir şirketin başvurusuna ÇED olumsuz kararı verilen taş ocağı için 3 Mayıs’ta henüz valilik tarafından ÇED gerekli değildir kararı verilmeden, ağaç kesim işi şartnamesi imzalandı.

Taş ocağı projesi için Denizli Valiliği tarafından 4 Mayıs’ta ÇED gerekli değildir kararı verildi. Karar 7 Mayıs’ta muhtarlığa tebliğ edildi. 7 Haziran’a kadar askı süresi bulunan ÇED gerekli değildir kararının yürürlüğe girmesini beklemeyen ve tam kapanmayı fırsat olarak değerlendiren şirket, bayramda bölgeye iş makinelerini soktu. 200 metre uzunluğuna yol açılan bölgede, onlarca çam ağacı söküldü.

İmzalanan şartnamenin ardında bölgede, ağaç kesimine başlandı.

Köylülerden baskın

Daha önce bölgeye taş ocağı kurulmasını engelleyen bölge halkı, çalışmaların başladığını öğrenince taş ocağının kurulacağı alanda toplandı.

Çalışma alanına giren köylüler, hafriyatın üzerinde böyle poz verdi:

Halk tepkili

Bölge halkı projenin hayata geçirilmesini engellemekte kararlı.

Daha önce birçok kez eylem yapan bölge halkı, 2019 yılında Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısının yapılmasına izin vermemiş, iki kez de çalışmayı durdurma kararı aldırmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here