Haberler Manşet

Doğa ve mimarlık mücadelelerini haber yapan gazetecilere ödül vermek “örgüt propagandası” olarak nitelendi

ANKARA – Jin TV’ye ödül verdikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan Mimarlar Odası, “Mücadele sürecinde haberimizi yapanları ödüllendirmeye devam edeceğiz” mesajını verdi. Ankara’daki demokratik kitle örgütleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri hakkında, Jin TV muhabirine ödül verilmesinden kaynaklı açılan davaya ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi. Mülkiyeliler Birliği’nde yapılan toplantıya çok sayıda kişi katıldı. Ortak açıklamayı yapan Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanı İlker Akcasoy okudu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri hakkında 2021 yılı “Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri” kapsamında verilen ödüller gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası” iddiasıyla dava açıldığını hatırlatan Akcasoy, siyasi iktidarın çevreye doğal kaynaklara ve kamusal zenginliklere yönelik saldırılarının her geçen gün arttığını söyledi. Yağmacı ve yok edici anlayışa karşı mücadele nedeniyle Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin iktidarın hedefinde olduğunun altının çizen Akcasoy, üye ve yöneticilerini davalarla ve sürgünlerle susturulmak istendiğini söyledi. 

‘TEHDİTLERDEN VAZGEÇİLMELİ’

 Doğa ve mimarlık mücadelelerini haber yapan gazetecilere verilen ödülün “örgüt propagandası” olarak nitelendirmenin kabul edilemez olduğunu ifade eden Akcasoy, “Siyasi iktidarın ve onun yönlendirmesiyle hareket eden adli makamların amacı açık biçimde, iktidarın doğayı hedef alan uygulamaları karşısında yükselen çevre mücadelelerini ve bu mücadelenin en önemli parçalarından biri olan mimarları korkutmak, sindirmek ve susturmaktır. Bir kez daha belirtmek isteriz ki, doğayı korumak, ağaca-ormana-akarsuya sahip çıkmak suç değildir. Çevre mücadelelerini haber yapmak, toplumdaki ekolojik duyarlılığı geliştirmeye çalışmak suç değildir. Sermaye sahiplerinin doğal hayata ve çevreye karşı saldırganlığına karşı durmak suç değildir” diye konuştu. İktidarın saldırı ve hedef göstermelerine karşı Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyelerinin yanında oldukları mesajını veren Akcasoy,  “Şube yöneticilerine yönelik suçlamalar derhal kaldırılmalı, toplumsal muhalefeti susturmaya yönelik tehditlerden vazgeçilmelidir” çağrısında bulundu.

 ‘SONUNDA BİZ KAZANACAĞIZ’ 

Açıklamanın ardından söz alan Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Can Güleryüzlü, davanın bir habercilik faaliyeti sonrası gündeme geldiğini belirterek, “Biz gazetecilerin susturulması, hapse atılmasıyla karşı karşıyayız ama bu dava artık farklı bir noktaya ulaştı. Bu dava faşizmin en net örneği. Mimarlar Odası içinden geçtiğimiz süreçte hukuksuzluğa, ranta karşı duran bir örgüt. Bu dava başlı başına ifade ve düşünce özgürlüğüne saldırıdır. Sonunda biz kazanacağız” dedi.

 ‘HABERLER YAPILMAYA DEVAM ETMELİ’ 

 Ülkede iktidar eliyle ranta açılan yerlerin haberlerinin yapılması gerektiğine vurgu yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, “Jin Tv’nin kadın haberleri, çevre haberlerini yapan yegane bir kuruluş olduğunun önemine işaret etti. Kerestecioğlu, “Bunca kurumun bir araya gelmesi çok önemli iktidarın ‘terörize’ ettiği insanların artık değişebildiğini ve bu oyuna gelmediğini gösteriyor. Jin Tv ve Mimarlar Odası ile dayanışma içerisinde olacağız” mesajını verdi.

 ‘ÖDÜL VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ’ 

Haklarında dava açılan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş ise. “Her zaman alanlarda bir aradaydık. Bugün bu masada haklı olmanın gururunu yaşıyorum. Bu uğurda verdiğimiz mücadele sürecinde haberimizi yapanları ödüllendirmeye devam edeceğiz. Yaşam alanımıza dair haberleri yapanları onurlandıracağız. Biz bir istihbarat örgütü değil kamu yararına çalışan örgütüz. Ankara şubemiz uzun zamandır büyük bir saldırı altında. Üyelerimiz işten atılıyor, soruşturma açılıyor. Kamuoyu önünde konuşan herkese iktidar parmak sallıyor. Hakkımızda yazılan bu iddianame asılsız ve hukuksuz.  Bugün bize yarın hepimize. 23 Haziran’da ilk duruşmamız olacak. Umarım birlikte oluruz. Suç olmayan bir suç üzerinden yargılanmayız” ifadelerini kullandı. Açıklamada yer alanlar şöyle: “Mülkiyeliler Birliği Genel Merkezi, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şube, Ankara Tabip Odası, Medya Araştırmaları ve Mesleki Gelişim Derneği, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, KESK Ankara Şubeler Platformu, Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği, Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, ODTÜ Mezunları Derneği, Bilim Sanat Derneği, Disk İç Anadolu Bölge Temsilciliği, İnsan Hakları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Özgür Hukukçular Derneği, İnsan Hakları Derneği Ankara Şube, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, Ana Fatma Cemevi Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şubesi, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı, Karantina TV, Devrimci 78’liler Federasyonu, Ankara Dayanışma Derneği, Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği, Tüketici Hakları Derneği, Ankara Cumhuriyet Okurları, 2021 Tüm Emekli Sen, AnTiYap- Ankara Tiyatro Yapımcıları Derneği, Çekül Vakfı Ankara Temsilciliği, AFSAD, Ankara VARTO-DER, Batıkent İlkyerleşim Mahalle Meclisi.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir