Ana Sayfa Ekoloji Doğa ve yaşam savunucuları:”Ormanda RES olmaz”

Doğa ve yaşam savunucuları:”Ormanda RES olmaz”

0
Doğa ve yaşam savunucuları:”Ormanda RES olmaz”
Fotoğraf Kuzey Ormanları Savunması


Telgraf ekoloji -Doğa ve yaşam savunucuları, Kuzey Ormanlarının Çatalca mevkilerine Alman Dirkshof şirketi tarafından yapılan İstanbul Rüzgar Enerji Santrali (RES) projesine karşı change.org’da imza kampanyası başlattı.

12 çevre kurumunun da imzacılar arasında yer aldığı kampanya aracılığıyla projenin durdurulmasını, verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararının iptal edilmesini, başlatılmış olan tahribatın derhal durdurulmasını talep ediyor.

Neden yapılmamalı?

Kampanya çağrısında projenin neden yapılmaması gerektiği madde madde sıralanıyor:

  • Proje sahası; sayıları her geçen gün azalan birçok yaban hayvanı türünün yuvası olan Çilingoz Yaban Hayat Geliştirme Sahası içinde ve çevresinde bulunuyor.
  • Proje; en az 300 yıllık kadim meşe ormanlarını ve bu ormanların içerisinde barındırdığı biyolojik çeşitliliği yok edecek.
  • Proje sahası her yıl 120 binden fazla leyleğin kullandığı göç yolu üzerinde yer alıyor. Küçük orman kartalının dünya nüfusunun yüzde 90’nı İstanbul Boğazı’ndan geçiş yapıyor. Rüzgar tribünleri kuşları girdabına alarak özellikle süzülerek göç eden kuşların ölümlerine neden olmasının yanında leyleklerin ve diğer süzülerek göç eden kuş türlerinin zorlu göç yolculuğunda dinlenme alanlarını yok edecek. Ayrıca bu alanda yaşayan en az 34 kuş türü, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerle koruma altında bulunuyor.
  • Proje sahasının kuş uçuşu 2-20 km uzaklığında büyük yarasa kolonilerinin bulunduğu Çilingoz, Yaylacık Mağarası, Kocakuyu Mağarası, Gümüşpınar Mağarası ve İkigöz Mağarası gibi önemli mağaralar bulunuyor. Proje, aralarında küresel olarak tehdit altında olan yarasalar için doğrudan tehdit içeriyor.
  • Proje sahasının yer aldığı bölge, arıcılık faaliyetleri mutlak koruma altında bulunuyor.
  • Proje sahası, Tarihi Roma Su Yolu’na ait su galerisi hattı kalıntıları ile aynı bölgede bulunuyor.
“ÇED olumlu kararı hatalı”

Doğa ve yaşam savunucuları İstanbul RES Projesi için verilen “ÇED olumlu” kararının ne hukuka ne de ÇED işleyişine uygun olmadığını söylüyor:

“Bölgedeki insanların yaşamını tehlikeye atan bu proje aynı zamanda İstanbul’un son doğal alanlarından birisini ve bu bölgede yaşayan yüz binlerce canlıyı yok edecek.

“İstanbul RES Projesi’nin hayata geçirilmesi planlanan bölgede, yine tamamı aynı ormanlık alan içinde konumlanmış birçok başka RES projesi bulunuyor. 

“Bölgedeki benzer faaliyetlerin çevresel etkilerinin bir bütün olarak ele alınması gerekli. Kümülatif etki değerlendirmeye tabi tutulmaksızın idarece verilen ÇED olumlu kararı hatalı.”

Projede ne var?

Almanya merkezli Dirkshof şirketinin sahibi olduğu Universal Wind Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Kuzey Ormanları’nın İstanbul Çatalca mevkilerindeki sık meşelik alanları yok ederek kurulumuna başlanan İstanbul RES Projesinde 44 adet RES tribünü dikilmesi ve tribünleri yerleştirmek için orman alanının tıraşlanarak yok edilmesi planlanıyor.

Öte yandan bu bölge, leylek ve kartal gibi birçok farklı göçmen kuş türünün Türkiye’ye giriş yaptığı göç yolunun üzerinde bulunuyor. Proje sahası, Istrancalarda ve Trakya bölgesinde yapılan RES projeleri nedeniyle göçmen kuşların güvenli geçiş yapabilecekleri ve dinlenebilecekleri son alanlardan birisi durumunda.

Proje sahası aynı zamanda Terkos Havzası Önemli Doğa Alanı’nın içerisinde yer alıyor. İstanbul’un doğal kalabilmiş son alanlarından birisi olan bu bölge de RES projesi nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

İmzacı kurumlar

Kuzey Ormanları Savunması, Doğa Derneği, Türkiye Ormancılar Derneği, Çatalca Doğa Savunması, Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO), Saray Doğayı Koruma Derneği, Vize İnsan Yaşam Doğa Derneği, Ergene Kent Konseyi, Marmaraereğliği Çevre Gönüllüleri Derneği, Silivri Çevre Derneği, Trakya Çevre Gönüllüleri Derneği, Doğaya Dönüş Derneği.

:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here