Haberler

Doktorlar, mühendisler ve asbest uzmanlarından ortak açıklama: Acil önlem alınmalı!

Telgraf Haber Merkezi

İzmir Tabip Odası, TMMOB İzmir İKK ve Asbest Söküm Uzmanları Derneği tarafından ortak düzenlenen “Kentsel Dönüşümde ve Hasarlı Bina Yıkımlarında Asbest Tehlikesi” başlıklı basın toplantısı 14.05.2021 tarihinde çevirimiçi olarak gerçekleştirildi.

Moderasyonu TMMOB İzmir İKK Sekreteri Aykut Akdemir tarafından yürütülen toplantıda ilk sözü alan Kimya Mühendisleri Odası Ege Şube Başkanı Fatma Mehlika Koç asbest konusunda genel bilgiler verdi. Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Helil İnay KINAY asbestli bina yıkımlarında ortaya çıkan çevresel sorunlara değindi. İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı asbestin Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), tarafından “kesin kanserojen” tanımlanması ile 1. grupta sınıflandırıldığını vurguladı.

İzmir Tabip Odası Çevre Komisyonu Başkanı Dr. Ahmet Soysal asbeste bağlı gelişen sağlık sorunları özellikle solunum yolu hastalıkları, kanserlerden söz ederek hastalığın maruziyet sonrası 10 ile 40 yıl arasında değişen bir sürede ortaya çıkabildiğini belirtti. Asbest Söküm Uzmanları Derneği adına yapılan açıklamada asbestli bina yıkımlarında mevzuata uygun olarak yıkımların gerçekleşmesi gerektiği, bu alanda Asbest Söküm Uzmanlarının görev alması zorunluluğu dile getirildi.

Toplantıya katılanların katkıları sonrası basın toplantısı sona erdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir