Ekonomi Manşet

Dövizde yaşanan sert yükseliş piyasaları kilitledi siyasi belirsizlik ve iktisadi kaos derinleşiyor

etelgra haber-

Erdoğan’ın son bir haftada yaptığı açıklamalar döviz kurunda rekor artışlara neden olurken, sokaklarda hükümete istifa çağrısı yükseliyor. Döviz kurunda yükseliş engellenemiyor. AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan konuştukça dolar artıyor. Merkez Bankası’nın (TCMB) Eylül, Ekim ve Kasım aylarında toplamda 400 baz puan faiz indirimine gitmesi ise TL’deki değer kaybını giderek hızlandırdı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuya yakın bir kaynağın Bloomberg’e verdiği bilgiye göre Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile bugün Ankara’da bir araya geldi.

Görüşme, Dolar/TL kurunun geçen haftadan bu yana devam eden sert değer kayıplarının ardından gerçekleşti.

Bugünün özeti

  • Dolar 13, Euro 15, Sterlin 18 TL’yi aştı
  • Türk Lirası bir günde yaklaşık yüzde 10 değer kaybetti
  • CHP, derhal seçime gidilmesi çağrısını yineledi
  • Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Sen Türkiye’nin temel bir milli güvenlik sorunusun
  • Erdoğan: Olmayacak erken seçim
  • Babacan’dan Erdoğan’a yanıt: Ekonomik kurtuluş savaşı falan yok
  • Davutoğlu: Sorumluyu uzaklarda aramayın, aynaya bakın, sebep sizsiniz
  • Bahçeli: Merkez Bankası’nın bağımsızlığını tartışmaya açmak hem demokrasinin hem de milli iradenin gereğidir
  • HDP Eş Genel Başkanı Buldan: Dolar 12’yi geçti ve bu AKP’nin ilk seçimdeki oy oranı olacak

Sosyal medyada devalüasyon tartışması

Türkiye’de gün içerisinde döviz kurlarının yükselişinin durmaması nedeniyle sosyal medyada devalüasyon tartışmaları da yapılmaya başlandı. Birçok kullanıcı TL’deki hızlı değer kaybının devalüasyon ile aynı anlama geldiğini savundu. Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, Twitter’deki paylaşımında, “Tayyip Erdoğan, Tansu Çillerden sonra en büyük devalüasyona imza attı. Türk Lirasının aylık değer kaybı, 1981’den yana en yüksek 2. artışı yaşadı.” dedi. 

ERDOĞAN KONUŞTUKÇA FIRLIYOR 

 Erdoğan’ın 17 Kasım’da Meclis Grup toplantısında “Faiz sebeptir enflasyon neticedir. Biz faiz belasını bu milletin sırtından kaldıracağız. Faize milletimizi ezdiremeyiz. Bu yolda ben faizi savunanla beraber olamam, olmam. Faizle enflasyonla mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim” konuşmasının hemen ardından dolar 10.55’e euro ise 11.94’e kadar yükselerek, yeni rekorunu kırdı. MB’nin 18 Kasım’da 16 seviyesindeki politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 15’e çekmesinin ardından ise geçtiğimiz haftayı 11,25 ile tamamlayan dolar yeni haftaya 11,24 seviyelerinde, Euro ise 12,69 ile haftaya başladı.

 

HÜKÜMETE İSTİFA ÇAĞRILARI 

Döviz kurunun sürekli yükselmesi iktisatçılar tarafından, “döviz krizi” olarak yorumlanırken, sanal medya ve sokaklarda devalüasyon tartışmaları arttı. TL’nin hızla değer kaybetmesi sonrasında Twitter’da “#Hükümetistifa #EkonomikKurtulusSavasi ve #battık” hashtaglari TT oldu. Kullanıcılar, “Bu saatten sonra susmak vatana ihanettir” paylaşımlarıyla hükümete istifa çağrısı yapmaya devam ediyor. Diyarbakır başta olmak üzere birçok ilde de dolar protestolarında hükümete istifa çağrıları yapıldı.  

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir