Haberler Toplumsal Cinsiyet

Duygu Delen davasında tanıklar dinlenecek

Duygu Delen davasında, olayın tanığı olan 3 bina sakininin bir sonraki duruşmaya zorla getirilerek dinlenmesine karar verildi.  Antep’te 13 Ağustos 2020 tarihinde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Duygu Delen’in (17) ölümüne ilişkin süren davanın 8’inci duruşması, Antep 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya “Kasten öldürme” suçlaması ile yargılanan tutuklu sanık Mehmet Kaplan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılırken sanık Kaplan’ın avukatı Enes Akbulut ile Delen ailesi avukatları Mehmet Balcı ve Ömer Faruk Akan, Ankara Barosu ve Antep Barosu avukatları katıldı. Duruşmayı anne Şenel Delen ile baba Bülent Delen de takip etti. Kimlik tespiti ile başlayan duruşma sanık Kaplan’ın avukatı Enes Akbulut’un talebi üzerine mahkeme heyeti tarafından istenilen olaya ilişkin güvenlik kamera görüntüsü ve Delen’in düşmesinin fiziki yönden incelenmesine ilişkin raporların okunmasıyla devam etti. Ardından söz alan Delen’in anne ve babası, sanık Kaplan’ın tutukluluk halinin devamını talep etti. 

SÜRE TALEP EDİLDİ

Devamında söz alan Delen ailesinin avukatı Mehmet Balcı, bir önceki duruşmadan bu yana dosyaya 3 raporun eklendiğini belirterek, “Adli Tıp Üst Kurulu’ndan gelen raporda bilinç durumuna ilişkin bir tespit yapılamayacağı belirtilmişti. Görüntülere ve maktulün düşmesine ilişkin de rapor geldi. 3 ayrı bilirkişi raporu dosyaya girdi. Bütün raporların değerlendirilmesi çok titizlik gerektiren bir durum. Biz süre talep ediyoruz. Davayı uzatma gibi bir niyetimiz yok. Bu aşamada toplanan delillere göre biz sanığın üzerine atılı suçu işlediği kanısındayız. Raporları değerlendirmek için süre talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. Ardından mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, katılan tarafa savunma için süre verilmesini, Kaplan’ın tutukluluk halinin devamını ve olayın tanığı olan 3 bina sakininin dinlenmesini talep eti. Sanık avukatı Enes Akbulut, Kaplan’ın tahliyesini talep etti.

  ERTELENDİ 

 Duruşmaya verilen ara ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, beyanda bulunmak üzere süre talep eden katılan tarafına süre verilmesine, Kaplan’ın tutukluluk halinin devamına,  olayın tanığı olan 3 bina sakininin bir sonraki duruşmaya zorla getirilerek dinlenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşmanın tarihi ise 18 Şubat olarak belirlendi. 

NE OLMUŞTU

 Antep’in Şehitkamil ilçesine bağlı Batıkent Mahallesi Vehbi Dinçerler caddesi üzerindeki bir apartmanda 13 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen olayda, 5 katlı apartmanın 4’üncü katından şüpheli şekilde düşen Duygu Delen (17) hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmişti. Olayın ardından evde bulunan Mehmet Kaplan, gözaltına alınarak, “kasten öldürme” suçlamasıyla tutuklanmıştı. Hakkında, “ağırlaştırılmış müebbet” ve 32 yıla kadar hapis cezası istemi ile dava açılan Mehmet Kaplan’ın yargılanması devam ederken 6’ncı duruşmada sanık Kaplan, ev hapsi kararıyla serbest bırakılmıştı. Antep Cumhuriyet Başsavcılığı’nın karara yaptığı itiraz sonucu Kaplan, yeniden tutuklanmıştı. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir