Haberler

“Eğer 649 gündür sabahları uyandıramadığım kardeşimi aramak suçsa size söz veriyorum ben o suçu kardeşimi bulana kadar işleyeceğim”

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi olan Gülistan Doku’dan 5 Ocak 2020’den bu yana haber alınamıyor.

7 Mart 2020’de, Doku’nun kaybolmasından sorumlu tutulan baş şüpheli Zeynal Abarakov’un polis olan üvey babası Engin Yücel, evini taşımak istedi. Soruşturmanın tamamlanmadan ve evlerinde kriminal inceleme yapılmadan Yücel’in evini taşınmasını engelleyen Doku’nun ablası Aygül Doku hakkında 22 Kasım 2020’de Yücel’in şikâyeti üzerine “mala zarar vermek” gerekçesiyle tazminat davası açıldı.

Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku hakkında açılan tazminat davasının 4. duruşması Tunceli 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Zeynal Abarakov’un polis olan üvey babası Engin Yücer’in ifadesi alınması için yakalama kararı verilerek duruşma 2 Aralık’a ertelendi.

“Sizin göreviniz Gülistan Doku’yu bulmaktır”

Duruşma sonrası açıklama yapan abla Aygül Doku, “Biz kız düşünün Dersim gibi her yerinde mobese, her dağında kule, kişi başına on polisin düştüğü bir yerde 649 gündür biz Gülistan’ı bulamıyoruz. Kardeşimin kaybolmasından sorumlu olan kişiler bana dava açmış ve açtıkları davada hiçbir gün mahkemeye gelmediler. 649 gündür Gülistan’ı bulmadınız, Zeynal Abarakov’u yargılamadınız ve dört duruşmadır ben buraya geliyorum. Çocuklarınıza Gülistan Doku’yu karanlıkta bırakıp ailesini yargılarken, şüphelileri yargılamadığınızı nasıl anlatıyorsunuz. Eğer 649 gündür sabahları uyandıramadığım kardeşimi aramak suçsa size söz veriyorum ben o suçu kardeşimi bulana kadar işleyeceğim. Sizin göreviniz Gülistan Doku’nun ailesinin peşine polis takmak değil, sizin göreviniz 649 gündür haber alınamayan 21 yaşındaki Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’yu bulmaktır” diye konuştu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir