Haberler Manşet

Eğitim Sen ablukaya alındı: Çocuklarınız okula gitmiyor mu?

ANKARA – MEB önüne yürümek isteyen Eğitim Sen üyeleri, sendika genel merkezinde ablukaya alındı. Bir öğretmen polis ablukasına “Sizin çocuklarınız okula gitmiyor mu?” diye tepki gösterdi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonuna (KESK) bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) üyeleri, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde Öğretmenlik Meslek Kanunu’na (ÖMK) dair bir basın açıklaması yapmak istedi. Eğitim Sen Genel Merkezi’nde toplanan sendika üyeleri, polis ablukasına alınırken, MEB’e gitmeleri engellendi.

Bunun üzerine şubelerden toplanarak MEB önüne gitme çağrısı yapan diğer Eğitim-Sen üyeleri, Kızılay’daki KESK Genel Merkezi’nde toplandı.

 Eğitim Sen Genel Merkezi’nde ablukaya alınan eğitim emekçileri, basın açıklaması yaptı.

Eğitim Sen Genel Merkezi önünde yapılan açıklamada, “AKP yasanı al başına çal”, “Baskılar bizi yıldıramaz” “Faşizme karşı omuz omuza”, “Öğretmeniz haklıyız kazanacağız” ve “Emekçiye değil çetelere barikat” sloganları atıldı. Sendikalı bir öğretmen polis ablukasına “Sizin çocuklarınız okula gitmiyor mu” diye tepki gösterdi. Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Kemal Bülbül ve Mehmet Rüştü Tiryaki de destek verdi.

‘EMEKLİ SAYISI KADAR ATAMA YAPILDI’

Açıklamada konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, okulların çok büyük sorunlarla açılacağına dikkat çekerek, “Sınıflar ve okullar çok kalabalık. Bir öğretmene normal koşullarda 20-25 öğrenci düşmesi gerekirken 45- 50 öğrencili sınıflarda öğretmenlerimiz tek bir maaş karşılığı çok zor bir görevi yerine getirmeye çalışıyorlar. Aynı zamanda öğretmen ihtiyacı var ancak emekli sayısı kadar atama yapıldı” dedi.

‘ÖĞRETMENLERİMİZİ AYRIŞTIRAMAZSINIZ’

Eğitimin bireyselleştirilmesi ile karşı karşıya olduklarına vurgu yapan Kurul, “Eğitimin ticarileştirilmesi ve özelleştirilmesi ile karşı karşıyayız. Okulun içi adeta bir Pazar haline getirilmeye çalışılıyor. Eğitim hakkının nitelikli verilmemesi bir yana asıl sorunumuz eğitim emekçilerin karşı karşıya kaldığı büyük sorunlar. Bunlar idari yardımcı teknik personelin hiçbir şekilde adı yok eğitim sistemi içerisinde. Kısa süre önce bir yasa çıkardılar.  On üç maddeden oluşmuş, özel sektör öğretmenlerini kapsamayan, idari teknik, yardımcı personelimizi kapsamayan öğretmenlerimizi paramparça bölen bir yasa ile karşı karşıyayız. Eğitim emekçileri benzer işleri yapıyorlar. Ücretli öğretmenlik norm haline geldi. Ücretli öğretmenler güvencesiz hale getirildi. Şimdi de kadrolu öğretmenleri üçe ayırmak istiyorlar. Öğretmenlerimizi birbiriyle yarıştıramazsınız, öğretmenlerimizi birbirinden ayrıştıramazsınız. Öğretmenlerimizin arasında bir hiyerarşi yaratamazsınız” diye konuştu.

ERDOĞAN’IN ÇAPULCU SÖYLEMİ

“Biz öğretmenler olmazsak MEB ne işe yarar” diyen Kurul, Erdoğan’ın öğretmenlere dair sarf ettiği “çapulcu” kelimesini hatırlatırken sözlerine şöyle devam etti: “Bir milyon 200 bin eğitim emekçisine söylemiş bir söz bizler de bunu derinden hissettik. Öğretmenlerimiz ne çapulcudur ne yetersizdir. Bu sözleri geri yolluyoruz kınıyoruz aynı zamanda. O yüzden bizler bu baskıcı düzene özel sektör öğretmenleri gibi boyun eğmiyoruz.”

BİR SENDİKALI GÖZALTINA ALINDI

Eğitim Sen Genel Merkezi’nde yapılan açıklama ardından KESK Genel Merkezi’nde biraraya gelen sendika üyeleri de MEB’e yürümek istedi. KESK’te toplanan sendikacılar ile polisler arasında arbede yaşanırken, 1 kişi gözaltına alındı. Eğitim Sen Genel Merkezi’nden de eğitim emekçileri de, KESK Genel Merkezi önüne geldi. Polisin ablukasını protesto eden KESK ve Eğitim Sen üyeleri kısa süreli oturma eylemi gerçekleştirdi. Sendikacılar burada da MEB önünde Öğretmenlik Meslek Kanunu’na dair yapılacak açıklamanın engellenmesini düzenledikleri basın açıklamasıyla protesto etti.

Yapılan açıklama ardından sendikacılar, sloganlarla ayrıldı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir