Eğitim Muhalefet Sendikalar

Eğitim Sen: Koronavirüs vakası tespit edilen okul sayısı 872, kapanan sınıf sayısı 774

Eğitim Sen tarafından açıklanan 13-17 Eylül Yüz Yüze Eğitim Vaka Tespit Tablosu‘na göre, vaka tespit edilen okul sayısı 872, kapanan sınıf sayısı 774 oldu. Bu okullardaki temaslı ve pozitif öğretmen sayısının 429, temaslı ve pozitif öğrenci sayısının 3 bin 947, temaslı ve pozitif personel sayısının ise 23 olduğu bilgisi de paylaşıldı.

Ayrıca, salgın nedeniyle Ordu Aybastı Fen Lisesi‘nin de kapandığı belirtildi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, dün İstanbul’da bir okul açılışında yaptığı konuşmada “Şu an okullarımızın açık olmasındaki en büyük güç öğretmenlerimizin aşılı olması. Öğretmenlerimizle gurur duyuyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

‘MEB, önlem alınmazsa daha acı sonuçların sorumlusu olacak’

“MEB gerekli tedbirleri almayarak, yüz yüze eğitimi riske atmaktadır” diyen Eğitim Sen, bu hafta sendikaya ulaşan vaka sayılarına dayandırdığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Bu hafta sendikamıza ulaşan vaka sayılarına göre vaka tespit edilen okul sayısı 872, kapanan sınıf sayısı 774’dür ve Ordu Aybastı Fen Lisesi kapanmıştır. Bilgisi gelen bu okullarda temaslı ve pozitif öğretmen sayısı 429, temaslı ve pozitif öğrenci sayısı 3947, temaslı ve pozitif personel sayısı 23 olmuştur. Tedbirler hızla hayata geçirilmezse bu oranlar daha fazla yükselecektir. MEB, önlem almamaya devam ettiğinde karşılaşabileceğimiz olası acı sonuçların sorumlusu olacaktır. Eğitim Sen olarak tam zamanlı yüz yüze eğitimin devam edebilmesi için tüm eğitim bileşenlerini ve kamuoyunu bu süreci daha fazla sorgulamaya, sağlıklı ve güvenli bir eğitim ortamı için mücadele etmeye çağırıyoruz.”

‘Okullar, salgın koşullarına uygun hale getirilmedi’

Açıklamada, yeni eğitim ve öğretim yılı için gerekli hazırlıkların yapılmadığına şöyle dikkat çekildi:

2020-2021 eğitim öğretim yılı başlamadan önce, Türkiye’de salgın nedeniyle 1,5 yıl okullar kapalı kalmıştır. Bu süre zarfında sendikamızın tüm çağrılarına rağmen okulların fiziki altyapı sorunları giderilmemiş, derslik sayısı ihtiyaç oranında arttırılmamıştır. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ‘Okullarda gerekli önlemleri aldık’ ifadesini kullansa da, Türkiye çapında okulların önemli bir bölümünün salgın koşullarına uygun hale getirilmediği, gerekli altyapı hazırlıklarının yapılmadığı gün gibi ortadadır. Yüz yüze eğitime en uzun süre ara veren birkaç ülkeden biri olmamıza rağmen, ciddi bir eğitim planlamasıyla yeni eğitim ve öğretim yılı hazırlıkları yapılmamıştır. Öğretmen açıkları kapatılmamış, yeni okullar, ek derslikler inşa edilmemiştir.”

Bakanın açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer “Şu an okullarımızın açık olmasındaki en büyük güç öğretmenlerimizin aşılı olması. Öğretmenlerimizle gurur duyuyoruz” açıklamasını yapsa da, paylaştığı veriler öğretmenlerin yüzde sekizinin birinci doz, yüzde 17’sinin ise ikinci doz aşısını olmadığını ortaya koydu.

Aynı açılışta konuşan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın paylaştığı veriler de, İstanbul’da 15-18 yaş grubundaki her iki gençten birinin aşısız olduğunu gösterdi.

facebook sharing button
whatsapp sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
email sharing button

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir