Eğitim Muhalefet

EĞİTİM SEN|OHAL komisyonu üyeleri suç işliyor

Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, şu ana kadar 16 barış imzacısı akademisyene OHAL Komisyonundan ret kararı geldiğini söyledi, komisyonun açıkça suç işlediğine dikkat çekti.

ETELGRAF HABER-

Eğitim-Sen, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun (OHAL) barış akademisyenlerinin başvurularına verdiği ret kararları hakkında basın toplantısı gerçekleştirdi. Sendika genel merkezinde yapılan basın toplantısına, aralarında milletvekillerinin de bulunduğu görevlerinden ihraç edilen barış akademisyenleri katıldı.

Yapılan açıklamada şu ana kadar 16 akademisyenin başvurularına ret kararları geldiğine, OHAL komisyonu üyelerinin ise açıkça suç işlediklerine dikkat çekildi. Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Kurul tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

OHAL İnceleme Komisyonu’nun AYM kararına rağmen verdiği ret kararıyla anayasal suç işlediğini belirten Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, kararın yürütülen siyasi hesapların bir parçası olduğunu belirtti. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), OHAL İnceleme Komisyonu’nun Barış Akademisyenleri için verdiği ret kararlarına ilişkin genel merkezlerinde açıklama yaptı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Cihangir İslam, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ve haklarında ret kararı verilen akademisyenler açıklamaya katıldı.  Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, akademisyenlerin imzaladıkları bildiri AYM tarafından düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesine rağmen verilen ret kararlarının yürütülen siyasi hesapların bir parçası olduğunu ifade etti. İhraç edilen ve en temel hakları gasp edilen akademisyenlerin hukuksuzlukla karşı karşıya kaldıklarını kaydeden Kurul, “AYM ‘ Başvurucuların mahkûmiyetinin zorunlu toplumsak bir ihtiyaca karşılık gelmediği ve orantılı olmadığı, dolayısıyla demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olmadığı, bu sebeplerle ifade özgürlüğünü ihlal ettiği sonucuna ulaşmıştır’ diyerek sadece hukuki bir karar vermekle kalmamış, imzacı akademisyenlere yaşatılan eziyetin siyasi ve keyfi niteliğini de gözler önüne sermiştir” diye belirtti. 

‘ALINAN KARAR SUÇTUR’ 

OHAL Komisyonu üyeleri kendi siyasal-ideolojik yaklaşımları doğrultusunda karar verdiğini ve hukukun en temel ilkelerini ihlal ettiğinin altını çizen Kurul, “Akademisyenlerin imzaladıkları bildiri AYM tarafından düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında görülmesine rağmen OHAL Komisyonu üyelerinin bildiriyi suç kapsamında değerlendirmesi yürütülen siyasi hesapların bir parçasıdır. Ve en önemlisi AYM kararına rağmen alınan bu kararlar, açıkça suçtur. AYM kararının hakikati karşısına ‘kurum kanaati’ gibi belirsiz, somut ve hukuki hiçbir dayanağı olmayan bir ifadeyle çıkan, dosyalarda ‘kopyala-yapıştır’ yöntemiyle karar veren OHAL Komisyonu üyelerinin ve bir bütün olarak OHAL Komisyonu’nun söz konusu kararlarını tanımamız mümkün değildir. Eğitim Sen olarak, bir kez daha altını çizerek belirtmek istiyoruz, OHAL Komisyonu üyeleri açıkça suç işlemekte ve bu suçu işlemekte ısrarcı davranmaktadırlar” ifadelerini kullandı. 

AYM’NİN KARARI TANINMIYOR 

Gergerlioğlu ise, OHAL Komisyonu’nun asıl adının “Anayasayı Engelleme ve İnsanları Oyalama” komisyonu olduğunu belirterek, “Barış Akademisyenleri konusunda AYM kararları dinlenmedi. OHAL komisyonu ‘Anayasayı, AYM kararlarını tanımıyorum’ diye haykırmakta. Halklarında AYM’nin ‘ifade özgürlüğü’ kararları olmasına rağmen OHAL Komisyonu, Anayasayı ayaklar altında aldığını göstermiştir. OHAL komisyonun hiçbir kararını kabul etmiyoruz ve ivedilikle kapatılmalıdır. Gelinen noktada muhaliflerine yönelik politik bir kırım söz konusu” diye konuştu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir