Ekoloji

Ekoloji Mücadelesinde Politik Tutum?

etelgraf haber-

Demokrasiye Çağrı ve Doğaya Saygı Buluşmalarında Ege bölgesinde çevre mücadelesine emek veren kurum ve kuruluşlar-girişimler, Aydın Çine’de bir araya geldi. Daha çok Balıkesir, Aydın, Denizli, Muğla’dan gelen yaşam savunucuları, bölgelerinde karşılaştıkları sorunları anlattılar.

Toplantıda yerellerde ortak yaşam alanlarına saldırıların, kapitalizmin içine düştüğü krizle birlikte iktidarın saldırganlığın artmasına paralel olarak arttığının da tespiti yapıldı. Dolayısıyla bu saldırılara karşı yerellerdeki karşı çıkışların parlayıp sönen direnişler olarak kalmaması gerektiğine ve bu direnişlerin başarıya ulaşması için yaygınlaştırılmasının ve güç birliklerine gidilmesinin zorunlu olduğuna da işaret edildi.

Ortak ekolojik tutum belgesi

Ekolojik mücadelenin sadece yerellerin sorunu olmadığı, hatta sadece ülkelerin sorunu olmaktan bile çıktığı ve iklim krizinin yakıcı bir sorun olarak tüm dünya halklarının birlikte mücadele etmesini zorunlu kıldığı konusunda da toplantıda ortak bir görüş birliği oluştu.

Muğla Çevre Platformunun farklı meclislerinden katılımcıların da söz aldığı toplantıda, tüm çevrecilerin ekolojik mücadelesinde ortak bir tutum belgesinin oluşturulması ihtiyacı dillendirildi.  Böyle bir tutum belgesinin sadece bir tek oluşumdan (partiden, stk’dan ya da kurumdan) beklenmemesi gerektiği, her kesimin görüşlerine başvurularak, ortaklaşılarak oluşturulması gerektiğine de işaret edildi. HDP Ekoloji Komisyonundan temsilciler de tüm ekolojik çevrelerle çalışmaların ortaklaştırılmasının önemine işaret ederek, ortak tutum belgesinin önemini vurguladı.

Yine aynı tarihte, aynı yerde yaşam alanlarımıza bir saldırı girişimi daha

11 Aralık’ta Çine ‘de yapılan bu toplantıdan hemen sonrasında Çine’de yaşam alanını korumak için yakınlarındaki taş ocağına direnen Çoşkun Ailesinin silahlı saldırıya uğraması ve şikayetçi olan ailenin ifadesi alınırken devlet görevlilerinin mağdurlara gösterdiği yanlı ve sert tutum, ekoloji mücadelesinde ortak tutum alarak güçbirliğine gidilmesinin ne kadar yaşamsal olduğunu biir kez daha gösterdi.
Nitekim çevre örgütleri, yine aynı şekilde taş ocaklarına karşı ekoloji mücadelesi veren  Büyüknohutçu çiftinin ölümünün bile hala aydınlatılmamış olmasına dikkat çektiler ve Çoşkun Ailesinin yanında duracaklarını açıkladılar…

Haber: Aydın Bodur

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir