Ana Sayfa Ekoloji Ekolojik yıkıma karşı 8 Ekim’de Dersim’de miting düzenlenecek

Ekolojik yıkıma karşı 8 Ekim’de Dersim’de miting düzenlenecek

0
Ekolojik yıkıma karşı 8 Ekim’de Dersim’de miting düzenlenecek

DERSİM- Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, doğa talanına karşı 8 Ekim’de düzenlenecek Bölgesel Çevre Mitingi için çağrı yaptı.  Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, kentte devam eden doğa talanına karşı 8 Ekim’de “Biz kazanacağız Yaşam alanlarını savunuyoruz” şiarıyla Bölgesel Çevre Mitingi düzenleyecek. Düzenlenecek miting için tertip komitesi tarafından gerekli başvuru yapıldı. Platform konuya ilişkin açıklama yaptı. 

‘KÜLTÜREL MİRASIMIZ YOK OLACAK’ 

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Dersim’in orman kıyımları ve sömürge madenciliğinin yıkımı ile karşı karşıya olduğuna dikkati çekilerek, “Tarım arazilerimiz, ovalarımız, meralarımız, ormanlarımız, vadilerimiz, akarsularımız, milli parklarımız, tarihi ve kültürel mirasımız yok olmanın eşiğinde. Orman kıyımları ve Sömürge madenciliği hız kaybetmeden ilerliyor. Her geçen gün yeni bir saha maden faaliyetleri için ruhsatlandırılıyor. Munzur Dağları, korunan alanlarımız, tarım arazilerimiz, ormanlarımız, meralarımız daha şimdiden maden şirketleri için ruhsatlandırıldı. Eğer engel olamazsak uluslararası şirketler, topraklarımızın altındaki madenleri alıp götürecek ve bize zehirlenmiş, ölmüş bir coğrafya bırakacaklar” denildi.

  MİTİNG 8 EKİM’DE SEYİT RIZA MEYDANI’NDA YAPILACAK 

Açıklamada yapılacak bölge mitinginin 8 Ekim 2022 Cumartesi saat 13.30’da Seyit Rıza Meydanı’nda olacağı bilgisi de paylaşılarak, “Sömürge madenciliğine karşı yaşam alanlarımızı savunmak için Dersim bölge mitinginde buluşuyoruz” denildi. Katılım çağrısı yapılan açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi: “Meşemiz, alabalığımız, dağ keçimiz ve dünya çapında yaşamsal öneme sahip koruma altındaki nice canlı yok olacak. İnanç alanlarımız yok olacak. Köylerimiz, şehirlerimiz yok olacak. Onlar başarırsa doğa kaybedecek, yaşam alanlarımız kaybedecek, Dersim kaybedecek. Doğamıza ve yaşam alanlarımıza saldıran sömürge madenciliğine karşı el ele, omuz omuza, bir arada olursak kazanabiliriz.” 

 PERTEK’TE BİLDİRİ DAĞITILDI

 Dersim Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri de, Pertek ilçesinde bildiri dağıtarak halkı mitinge davet etti.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here