Ana Sayfa Haberler Ekrem İmamoğlu: Cemevi ibadethanedir

Ekrem İmamoğlu: Cemevi ibadethanedir

0
Ekrem İmamoğlu: Cemevi ibadethanedir

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Muharrem Orucu’nun beşinci gününde Tuzla’da bulunan Aydınlı Hakev Vakfı Cemevi’nde Alevi yurttaşlarla bir araya geldi. Cemevleri ile ilgili konuşan İmamoğlu, “Alevi vatandaşlarımızın en candan, en birinci hakkı olan ibadetlerini yaptıkları ibadethanelerimizdir. Başka hiçbir tanıma ve tarife muhtaç asla değildir” dedi.

Cemevlerinin ibadethane olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Alevi vatandaşlarımızın en candan, en birinci hakkı olan ibadetlerini yaptıkları ibadethanelerimizdir. Başka hiçbir tanıma ve tarife muhtaç, asla değildir. O bakımdan İBB olarak, kurumsal anlamda üzerimize hangi vazife düşüyorsa, bu güzel kentimizde yaşayan milyonlarca Alevi vatandaşımızın her türlü inancına dair hizmetlerimizi sonuna kadar yapmakla yükümlüyüz” diye konuştu.

“Doğa felaketi demek kolaycılık”
Son dönemde yaşanan yangın ve sel felaketlerine de değinen İmamoğlu, çok sayıda yurttaşımızı kaybetmekten dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Yaşanan sürece “yangın, sel, doğa felaketi” demenin kolaycılık olacağını vurgulayan İmamoğlu, “Üzerimize bunu vazife edinmezsek, buradan ders çıkartmazsak dua ederiz, ‘Allah beterinden korusun’ diye; ama beterinin bizi bulması çok kolay olur, sadece dua edersek. Çünkü Yaradan bize akıl vermiş” dedi.

Dünyanın en derin probleminin iklim değişikliği ve küresel ısınma olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Yaşadıklarımız, aslında doğaya verilen zararın karşılığı olarak, doğanın dengesini bozan insanoğlunun hayatını zorlaştıran olaylar. Bu yönüyle biz ve bizim gibi yöneticiler, ülkemizin neresinde olursa olsun, insanlarımızın hayatlarını kolaylaştıran, doğayı koruyan, insanlarımızın eşit bir biçimde yaşamlarının sağlanmasına fırsat tanıyan işler yapmak zorundadır” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here