Manşet Muhalefet

Emekliler Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Mahinur Şahbaz: Emekli maaşlarına insanca yaşanabilecek düzeyde ek zam yapılmalıdır

ANKARA – Türkiye’nin 7 farklı noktasından Ankara’ya gelerek miting düzenleyen emekliler, maaşlarına ek zam yapılması, zamların geri çekilmesi ve emekli sendikalarının örgütlenmesinin önündeki engellerin kaldırılmasını talep etti.  Tüm Emekliler Sendikası (TÜM EMEKLİ-SEN)  ve Emekliler Dayanışma Sendikası’nın (EDS) öncülüğünde Türkiye’nin yedi farklı noktasından Ankara’ya gelen emekliler, Anıt Park’ta miting düzenledi. Mitingde “Enflasyon yükseliyor maaş eriyor geçinemiyoruz”, “Artık yeter geçinemiyoruz zamlar geri alınsın onurlu bir yaşam hakkı, toplu sözleşmeli grev hakkı” pankartlarının yanı sıra “Onlar gidecek biz kazanacağız”, “Sendika hakkımız engellenemez” yazılı çok sayıda dövizler taşındı. Çok sayıda emeklinin katıldığı mitingde, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerden temsilciler de yer aldı. Mitingde sık sık “Sendika hakkımız engellenemez”, “Emekliyiz haklıyız kazanacağız”,  “Zam, zulüm, işkence işte AKP” sloganları atıldı. Mitingin açılış konuşmasını Emekliler Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Mahinur Şahbaz yaptı. Şahbaz, emekli maaşlarına insanca yaşanabilecek düzeyde ek zam yapılması, temel tüketim mallarına gelen zamların geri çekilmesi ve emekli sendikalarının örgütlenmesinin önündeki engellerin kaldırılması talebiyle Ankara’ya geldiklerini hatırlattı.

  ‘SAVAŞIN TARAFI DEĞİL KARŞISINDAYIZ’ 

İktidarın, ekonomik sosyal politikaların etkilerini algı yaratarak gizlemeye çalıştığını ifade eden Şahbaz, “7 Haziran 2015’ten bu yana seçme seçilme hakkına kayyumlarla el koyarak, KHK’larla çalışma hakkını engelleyerek, adil yargılanma ve savunma hakkını yok sayarak siyasi iradeleri tutsak eden, sağlıklı çevrede yaşama, barınma hakkına kadar yapılan saldırıların hızı artarak devam ediyor” şeklinde konuştu. Gelir adaletsizliğine, eşitsizliğe, ayrımcılığa ve kimliklerin çatıştırılmasına dikkati çeken Şahbaz, konuşmasına şöyle devam etti: “Ülke kaynaklarının yerli ortaklı uluslararası sermaye çevrelerine aktaran, halkı yoksullaştıran, çocuklarımızın torunlarımızın bugününü karartan, geleceğine ipotek koyan politikaların, sınırlarımızın içinde dışında şiddetin ve savaşın tarafı değiliz karşısındayız.” 

‘YOKSULLUĞU HAK ETMİYORUZ’

 Birilerini zengin etmek için sözde reformlarla haklarının ellerinden alındığını belirten Şahbaz, “Bütçede yok sayılmayı, yoksulluğu, ayrımcılığı eşitsizliği hak etmiyoruz. Yoksulluk şiddeti, insanlarımızın onurunu kırıyor bunalıma sokuyor içten içe çürütüyor. Açlık sınırının altındaki aylıklar kiraya, faturalara, gıda ihtiyacına yetmiyor” ifadelerini kullandı. Son 22 yıl içinde küresel kapitalist politikalara uyum için emeklilik sisteminde ve sağlık alanında yapılan özelleştirmelerin, ticarileştirmelerin emeklilerin kazanılmış haklarını yok ettiğine vurgu yapan Şahbaz, “İhtiyacımız olan sağlık hizmeti için bugün on dört kalemde ödeme yapıyoruz. Emekli aylığı artışlarının on bir yıldır enflasyon oranına bağlanması, milli gelirden ve ülkenin büyüme hızından pay verilmemesi, emekli aylığının güncellenmemesi ekonomik güvencemizi yok etti. Kazandığımız emeklilik hakkımızı; hukuk geriye doğru işletildiği için kullanamaz olduk, yaşa takıldık” dedi.

 ‘SÖMÜRÜSÜZ BİR DÜNYA İSTİYORUZ’ 

TÜM EMEKLİ-SEN Genel Başkanı Zeynel Abidin Ergen ise taleplerinin insanca talepler olduğunu vurgulayarak, “Savaşlar olmasın, insanlar ölmesin istiyoruz. Sömürüsüz bir dünya istiyoruz. Doğayla uyumlu, ekolojik bir yaşam istiyoruz. Barışın, sevginin, hoşgörünün olduğu laik bir yaşam istiyoruz” diye belirtti. Emeklilik hakkının devletin lütfu olmadığının altını çizen Ergen, “Çalışma hayatımızda, gelecekte kullanılmak üzere biriktirdiğimiz emeğimizdir. Yani değeri peşin ödenmiş bir haktır. Bu haklarımızın güvence altına alınması sosyal devletin görevlerindendir” diye vurguladı. Miting, atılan slogan ve çekilen halaylarla son buldu.   

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir