Haberler

En az 45 milyon göçmen, mülteci, sığınmacı ve yurtlarından edilmiş insan koronavirüs aşısına ulaşamıyor

Koronavirüs salgını yeni mutasyonlarla beraber hızla yayılmaya devam ederken milyonlarca kişi aşılara ulaşma imkanına sahip değil. 45 milyon civarındaki mülteci, sığınmacı, göçmen ve yurtlarından edilmiş insanlar ulusal aşılama programlarına dahil edilmiyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün mart ayında gerçekleştirdiği saha araştırmasında, aşılama programlarına dahil edilmeyen milyonlarca göçmen, mülteci, sığınmacı ve yurtlarından edilmiş insan gruplarının durumunu inceledi. Araştırma, dünya genelinde en az 46 milyon insanın, ulusal aşılama kampanyalarına dahil edilmediğini ve bu yüzden aşıya erişim imkanı bulamadığını ortaya koydu.

30 milyondan fazla göçmen dışlanıyor

DSÖ araştırmasında incelenen 104 ulusal programın yüzde 70’inin, 30 milyondan fazla göçmeni dışladığı belirtildi. Hindistan’da 4.9 milyon, Fildişi Sahili’nde ise 2.6 milyon göçmen henüz aşılara erişim olanağı bulamadı.

Mültecileri ve sığınmacıları da kapsamına almayan planlar nedeniyle Kolombiya’da 1.8 milyon, Suriye’de 590 bin ve Kenya’da 489 bin kişi aşılama kampanyalarının dışında kaldı.

12 milyona yakın iç göçmen de aşıya ulaşamıyor

Ayrıca kendi ülkelerinde yurtlarından edilmiş yaklaşık 11.8 milyon iç göçmen de ulusal aşılama programlarından dışlandı. Bu sebeple Nijerya’da 2.7 milyon, Hindistan’da yaklaşık 1 milyon kişinin aşılanması henüz mümkün görünmüyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir