Haberler

“Erdoğan, 14 Haziran’dan sonra Soylu’yu görevden alabilir”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, kontrgerilla içi tasfiyelerden sonra başlattığı ifşaatlarla gündemi belirleyen Sedat Peker videolarında konu alınan baş kişilik olan Süleyman Soylu’nun, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 14 Haziran’dan sonra görevden alınabileceğini belitti.

Konya’daki bir yerel televizyona çıkan ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kaya, “Cumhurbaşkanı, Soylu’nun bu tutumundan rahatsız. İçişleri Bakanlığı’ndan alınmasına dair bir planı var ancak ortada bir Cumhur İttifakı var. Erdoğan, 14 Haziran’a kadar bir sorun istemiyor. Geçmişte bir tanışıklığımız olan AK Parti teşkilatlarında görev yapan arkadaşlarımız var. Zaman zaman dost meclisinde bu konular konuşuluyor. AK Parti içinde Soylu’dan rahatsız olan ciddi bir kesim var ama lider bir konu hakkında konuşmayınca herkes susuyor. 

“Soylu’nun bir kariyer planlamasının olduğunu unutmamak lazım”

Böyle bir partide bireysel rahatsızlıklar fazla olsa bile dile getirilemez. Cumhurbaşkanı Soylu ile ilgili olumsuz bir şey söylesin, en az 200 milletvekili bombardımana tutar Soylu’yu. Soylu, kendisini ön plana çıkarmak için AK Partilileri de rahatsız edecek şeyler yaptı. Soylu, Erdoğan ile birlikte var olduğunun da farkında. Soylu’nun bir kariyer planlamasının olduğunu unutmamak lazım. Bu videolar sonrası Soylu’nun siyasetteki ajandasını, beklentilerini mutlaka gözden geçireceğini ve değiştireceğini düşünüyorum.”

“Erdoğan, Soylu’nun kendisine gelip ‘Hükümetin ve şahsınızın yıpratılmasına gönlüm razı değil, istifa etmek istiyorum’ demesini kabul ederdi”

Sedat Peker’in iddialarının ardından Soylu’nun seçmen gözünde “irtifa” kaybettiğini belirten Kaya, “Bu yaşanan olaylar, Soylu’nun siyasi yaşamını yerle bir etti. Cumhurbaşkanı, Soylu’nun gelip ‘Bu işler ile ilgili herhangi bir kabahatim, suçum, günahım yok ancak benim ismim üzerinden hükümetin ve şahsınızın bu şekilde tartışma konusu yapılmasına gönlüm razı değil, ben istifa etmek istiyorum’ demesini memnuniyetle kabul ederdi. Soylu, bütün siyasi kariyerinin o gün biteceğini bildiği için diğer bakanlar gibi sessizce gidemez. Ulaştırma bakanını gece yarısı alabilirsiniz, ticaret bakanını gece yarısı alabilirsiniz ama Soylu meydan okuyor. ‘Beni alamazsınız’ demek istiyor. Bu kadar basit olsaydı emin olun Cumhurbaşkanı çoktan bir gece yarısı kararnamesiyle Soylu’yu görevden alırdı” ifadelerini kullandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir