Haberler

Erdoğan: Çözüm sürecini biz başlattık ama sonlandıran biz olmadık

Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’da toplu açılış töreninde açıklamalarda bulundu.  HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın, “AKP bu ülkede kadınların başına gelmiş en büyük felakettir” açıklamasını hedef alan Erdoğan, “Asıl KCK’sıyla, PKK’sıyla, PYD’siyle, HDP’siyle benim Kürt kardeşlerimin kanını, iliğini sömüren bu çete, son bin yıldır bu milletin başına gelmiş en büyük musibettir” diye konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“OHAL’i kaldırdık”

AK Parti’yi kurduğumuzda buraya geldik, “İktidara gelirsek bizden ne istiyorsunuz” diye sordum. Bize verilen cevap “OHAL’i kaldırın yeter” oldu. OHAL’i kaldırdık mı? Söz verdik, sözümüzü yerine getirdik.

“İnkar, asimilasyon politikalarını ortadan kaldırdık”

Biz Diyarbakır’da 2005 yılında ne demişsek, dün de oradaydık, bugün de aynı yerdeyiz, yarın da aynı yerde olacağız. Biz tüm samimiyetimizle barış, kardeşlik, çözüm, adalet, hak, özgürlük, dedik. Biz ret, inkar, asimilasyon politikalarını ortadan kaldırıp, hak ve özgürlük eksenli bir yaklaşımla asırlık meselelerin çözümüne yöneldik. Peki terörden besleyenler, sırtını size değil de PKK’ya. terör örgütüne dayayanlar ne yaptı? Gelin bugün utanmadan, yüzü kızarmadan, bozuk plak gibi sürekli barış, demokrasi, kardeşlik diyenlerin maskelerini hep beraber indirmeye var mıyız?

“Asıl HDP bu milletin başına gelmiş en büyük musibet”

Bunların eş başkanı çıkmış, “AK Parti kadınların başına gelmiş en büyük felakettir” demiş. Şimdi buradan seslenmek istiyorum: Asıl KCK’sıyla, PKK’sıyla, PYD’siyle, HDP’siyle benim Kürt kardeşlerimin kanını, iliğini sömüren bu çete, son bin yıldır bu milletin başına gelmiş en büyük musibettir. Lafa gelince barış, kardeşlik derler son 40 yılda öldürdükleri, dağa çıkardıkları, teröre bulaştırdıkları, hayatını kararttıkları 50 bin Kürt kardeşimin kanına giren bunlar değil mi?

“Çözüm sürecini provoke ettiler”

Bu istismarcılar sürekli Kobani diyorlar ya. Oraya gidin bakalım Kürt kardeşlerimize neler çektiriyorlar. Her türlü riski göze alarak başlattığımız çözüm sürecini sizler biliyorsunuz. Yeter ki anneler ağlamasın, akan kan dursun, her meşrepten her inançtan insan kardeş olsun dedik. Samimiyetle başlattığımız bir süreci provoke ettiler. Bunlar, unutmayın Kürt düşmanı. Çünkü bunlar insanlık düşmanı. Evet çözüm sürecini biz başlattık ama sonlandıran biz olmadık. Bunların gizli gündemleri, art niyetleri sonlandırdı. Hiçbir zaman meşru, demokratik, hukuk düzeninde siyaset yapmayı düşünmediler. Diyarbakır’ı, Sur’u köstebekler gibi kazananlara “siz ne yapıyorsunuz” demediler. Allah için söyler misiniz dünyada hangi devlet, demokrasi, adalet, vicdan bunlara müsaade eder. Dayatma, terör bunların ruhuna işlemiş.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir