Haberler

Erdoğan’dan Sansür Genelgesi: “Gereğini yapın”

Resmi Gazete’de Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan 2022/1 Sayılı Genelge’de “milli ve manevi değerlere” uymayan yazılı, sözlü görsel basın ve yayım faaliyetlerine karşı yeni tedbirlerin alınacağı belirtildi.

Tüm yazılı, sözlü ve görsel basına “milli kültür” ayarı

Gece Yarısı Genelgesinde  “Milli kültürümüzü yabancılaşmaya ve yozlaşmaya karşı muhafaza etmek, geleceğimizin teminatı çocuk ve gençlerimizin, sosyal medya ortamları da dahil bazı mecralardaki tüm yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayımların zararlı içeriklerine maruz kalmaları sonucu bedensel ve zihinsel gelişimlerinin olumsuz etkilenmesini önlemek adına gereken adımların kararlılıkla atılması gerekmektedir.” ifadeleryle tüm basının sansür kapsamına alındığı belirtildi.

“İşlem yapacak olanlar” için işaret fişeği

Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde “Medya aracılığıyla milli ve manevi değerlerimizi yıpratmaya, aile ve toplum yapımızı temelinden sarsmaya yönelik açık veya örtülü faaliyetlere karşı Anayasa, kanun ve ilgili diğer mevzuatla düzenlenen müeyyidelerin gereği yerine getirilecek. Toplumun geneline hitap eden bu tür medya içeriklerinin özellikle aile, çocuk ve gençlerimiz üzerinde oluşturacağı olumsuz etkilerin önlenmesi amacıyla ulusal ve yerel medya organlarının tehdit ve tehlike oluşturan bu tür yapımlarına karşı ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli tüm tedbirler gecikmeksizin alınacaktır.” denilerek “milli manevi değerler” gerekçe yapılarak tüm ulusal ve yerel medya hakkında “tüm tedbirlerin gecikmesizin” alınması istendi.

Sosyal medyada tepkiye yol açtı

Genelgenin hedefleri arasındaki yerlerden biri olan sosyal medyada birçok kişi ve kurum ‘Sansür Genelgesine’ tepki gösterdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir