Manşet Toplumsal Cinsiyet

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) Yasama yılı boyunca “Yasalara Dokunma Uygula” kampanyası yürütece

ETELGRAF HABER-

Yasama yılı boyunca “Yasalara Dokunma Uygula” kampanyası yürüteceklerini belirten EŞİK üyesi Yelda Koçak, “Baştan itibaren sürecini takip ettiğimiz davalar çocuklar ve kadınlar lehine emsal kararlar çıkarmak için çaba sarf edeceğiz” dedi.  Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), kadına dönük şiddet ve kadın katliamlarını önleme ve etkin yargılamanın yapılmasını içeren İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesine karşı “Yasalara Dokunma Uygula” kampanyası başlattı. Platform yasama yılı boyunca sürdüreceği kampanya kapsamında, “Kadın cinayetleri önlenebilir”, “Çocuk istismarı önlenebilir”, “6284’e dokunma”, “Nafakama dokunma”, “TCK 96’yı uygula” ve “Çocuk istismarının affı olmaz” gibi gündemlerle ilerlemeyi hedefliyor.  EŞİK aynı zamanda kampanya kapsamında, “Eşit yurttaşlık hakkının aşındırılmasına son verilmeli”, “Şiddetsiz bir yaşam sürme hakkı için acil eylem planı”, “Eğitimi eşitlikçi, ayrımcılıktan uzak, bilimsel, parasız hale getirme”, “Eşit istihdam, kreş ve işyerinde şiddeti önleme mekanizmaları için etkin politikalar uygulayın”, “Kadınların kazanılmış haklarını tehdit eden söylem ve girişimlere son verilmelidir” taleplerini içeren çalışmalar yürütecek. 

MECLİS’E GELMEDEN DURDURULMALI

 Kampanyaya dair konuşan EŞİK üyesi avukat Yelda Koçak, iktidarın her yasa değişikliğinde kadınlar aleyhine düzenleme yaptığına değinerek, kampanyanın adının da buradan yola çıkarak belirlendiğini söyledi. İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanması da dahil, kadınlar lehine yapılan yasal düzenlemelerin kadın mücadelesiyle elde edildiğini belirten Koçak, “Bize ve topluma düşen, yeni yasa değişikliklerini Meclis’e gelmeden durdurmaktır” dedi. 

KADIN DAVALARI Anayasanın eşitlik ilkesine ve kadın haklarına aykırı pek çok girişimin adım adım hayata geçirildiğine vurgu yapan Koçak, kampanyanın çok sayıda faaliyet içerdiğini belirtti. Koçak, kamuoyunda çocuğa dönük cinsel istismar faillerine “af” tasarısı gibi düzenlemelerin arka planının adım adım örüldüğüne dikkat çekti. Bu nedenle kampanyanın bütünlüklü bir siyasal hat üzerinden süreceğini belirten Koçak, kampanyanın bir ayağının kadına dönük şiddet ve kadın cinayetleri kapsamında birkaç dava dosyasının yakın takibi olacağını belirtti.  

ÇOCUK İSTİSMARINA AF GÜNDEMDE 

AKP döneminde kadınlar lehine çalışacak devlet içi mekanizmaların yok edildiğine işaret eden Koçak, “5. Yargı Paketi” olarak sunduğu yargıdaki düzenlemelere de atıfta bulundu. Yeni yargı paketinin içeriğine dair henüz net bir bilgi yokken, AKP’nin nafaka hakkı ve çocuğa yönelik cinsel istismarın affı, 6284 sayılı kadına yönelik şiddeti önleme yasasının değiştirilmesi ve kaldırılması gibi gündemlerle toplantılar düzenlediğini aktaran Koçak, şunları söyledi: “Biz bu nedenle Meclis yeni yasama faaliyetine başlarken ‘Yasalara dokunma uygula’ çağrısıyla bir kampanya başlattık. Kampanyamız sadece Meclis’e yönelik bir kampanya değil. Tüm bunları kamuoyuna da duyurmaya çalışacağız. Çünkü bizim normatif ve yasalarla koruma altına aldığımız haklarımız var ve onları korumak durumundayız. Tek adamın sözüyle İstanbul Sözleşmesi’nden taraf olmaktan çıkabilir ama Danıştay’da devam eden davalarımız var ve davaların esası hakkında henüz bir karar verilmedi. Bir kanun hangi usulle uygulanmaya konulmuşsa o şekilde kaldırılabilir. Bu nedenle İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması ya da imzasının çekilmesi bizim için yok hükmündedir.

” SİYASİ PARTİLERE ZİYARET 

Kampanya çerçevesinde yeni yasama yılında parlamentoyu ve siyasi partileri mercek altına alacaklarını belirten Koçak, partilerin genel başkanları ve kadın birimleriyle görüş alışverişinde bulunacaklarını dile getirdi. Koçak, “Bütün siyasi partilerden randevu talep ediyoruz. Özellikle siyasi partilerin kadın alanında çalışma yürüten birimlerle bir arya geliyoruz. Mümkün olduğunda genel başkanlık düzeyinde ve başkanlık, kadın çalışmaları yürüten kadınlarla bir araya geliyoruz, toplantılar düzenliyoruz. Kampanyamızın içeriği, nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini ve taleplerimizi anlatıyoruz. Yine bu kampanya sürecinde uyanık olmaları, kadın ve çocukların yanında yer almalarını, onların lehine siyaset üretmelerini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.  

 ‘EMSAL KARARLAR İÇİN ÇABA SARFEDECEĞİZ’ 

Kadın cinayetlerine ilişkin emsal kadın davası takibi yapılacağını aktaran Koçak, kampanya kapsamında yapacakları hukuki çalışmalara dair şöyle konuştu: “Toplumsal cinsiyet eşitsizliği temelli kadın davalarında nelerin ihmal edildiğini araştıracağız. Nelerin yapılabilecek olduğuna dair de analizler yapacağız. Baştan itibaren sürecini takip ettiğimiz davalar çocuklar ve kadınlar lehine emsal kararlar çıkarmak için çaba sarf edeceğiz. Bunu doğrudan davanın avukatlarıyla çalışıp hem hukuki hem de kamuoyu olarak takip edeceğiz. Türkiye’de kadın hareketinin yıllarca verdiği mücadele sonucunda kazanılmış ve anayasada güvence altına alınmış haklar var. Ama bu kanunları uygulamakta büyük sıkıntılar var. Anayasada ‘eziyet’ suçu var. Kadınlar bu ülkede fiziksel, psikolojik,  cinsel her türlü eziyete maruz kalırken bu madde uygulanmıyor. Eziyet suçunu işleyen ile işkence edeni aynı kategoride görmek mümkün. Bunun uygulanması için de ayrıca çaba sarf edeceğiz.”

 HABER-MA / Esra Solin Dal 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir