Ana Sayfa Haberler Eski Uruguay Devlet Başkanı Mujica: Küba aşısı can simidi olacak

Eski Uruguay Devlet Başkanı Mujica: Küba aşısı can simidi olacak

0
Eski Uruguay Devlet Başkanı Mujica: Küba aşısı can simidi olacak

ABD’nin yıllardır ambargosu altında mücadele veren Küba, aşı alanında tekellerin gücünü kırma potansiyeli taşıyan aşı çalışmasında üçüncü aşamaya geçti. Konuyla ilgili konuşan Uruguay eski Devlet Başkanı José Pepe Mujica, Küba aşısı olan Soberana 02’nin baskı ve sömürüye karşı Latin Amerika’nın bir cevabı olduğu belirtti.

Arjantin’deki bir radyo programına katılan Mujica, dünyanın en yoksul ülkeleri arasında olan Haiti ve Orta Amerika ülkelerine aşı tedarikinde bulunulmadığını hatırlatarak, Küba aşısı Soberana 02’nin bu ülkelere can simidi olacağını düşündüğünü söyledi.

“Kuşatma kırılıyor”

ABD Başkanı Biden gibi isimler tarafından da dillendirilen patent haklarının askıya alınması konusunda da konuşan Mujica, aşı şirketlerinin buna karşı duracağını ifade ederken, “kuşatma kırılıyor” diye konuştu.

Özellikle koronavirüs salgını boyunca bilimsel eğitimin ve halk sağlının öneminin bir kez daha ortaya çıktığına dikkat çeken Mujica, “Devletlerin, toplumların temel motoru olan bilimsel eğitim için kaynaklarını çoğaltması gerekiyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here