Ekoloji

EYLEM| Ormanlardan elini çek

ormanları talana açan Ek 16. madde için, cumhurbaşkanı kararına karşı Twitter’dayız

✔️2018 yılında torba yasa içinde, orman kanunun içine yedirilen, ek 16.madde; ormanlarımızın cumhurbaşkanlığı kararı ile orman vasfından çıkarılmasını mümkün kılıyor.
✔️Bu ek maddede “…bilim ve fen bakımından orman olarak muhafazasında hiçbir yarar görülmeyen ve tarım alanına dönüştürülmesi de mümkün olmayan yerler ile bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte üzerinde yerleşim yeri bulunan ya da yerleşim yeri oluşturulması uygun olan taşlık, kayalık, verimsiz ve fiilen orman vasfı taşımayan alanlar…” diye belirtilmiş alanlar ekosistemin içindedir. Doğal orman yapısında yer alan bu alanlar iklim değişikliğinin yavaşlatılması için korunmalıyken adında İklim Değişikliği olan bakanlık eliyle ranta açılmaya çalışılmaktadır.


✔️Anayasanın 169. maddesi nettir “Ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez” Peki anayasaya açık olarak aykırı olan bu ek madde nasıl olurda uygulamaya koyulur.
✔️Ek 16.Maddenin iptali için acilen dava açılması, anayasa mahkemesinde yeniden görüşülmesi gerekir.
✔️Anayasaya aykırı bu madde uyarınca, Cumhurbaşkanlığı kararı ile geçtiğimiz hafta Kastamonu ve Manisa’da 611.848 m2, Mersin ve Ankara’da ise 376.494 m2 orman alanı orman sınırları dışına çıkarıldı.
✔️Orman ekosistemi tüm canlıların ortak yaşam alanlarıdır ve yasalar ile korunur. Tek bir adamın keyfi uygulaması ile rant alanları haline dönüştürülemez.
Cumhurbaşkanı Ormanlardan elini çek, kararı geri çek !

➡️9 Ocak Pazar günü
bugün saat 14:00’da ormanların geleceğini, tüm ekosistemi
tek bir kararnameyle yok edecek anlayışa karşı Twitter’dayız👇🏽👇🏽

Hastagimiz:
👉🏽 #OrmanlardanEliniÇek 👈🏽

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR
🔻🔻🔻🔻🔻

Kampanyanın başlama saati 13.50 olacak. İlk tweeti Ekoloji Birliği (@ekolojibirligi) hesabından atacağız.

➡️ İlk on dakika başka hiçbir twit atılmayacaktır.

➡️ Bu on dakikalık sürede @ekolojibirligi hesabından atılacak olan ilk twiti önce beğenelim, sonra yorumla birlikte retweet edelim. Yorumumuzda tagi mutlaka kullanalım.

➡️Yine atacağımz ilk twitin altına yorum yazalım, tagi yorumlarda da mutlaka kullanalım.

➡️ Saat 14.00’da herkes özgün twitlerini atmaya başlayabilir. Atacağımız twitlerde tagin olduğu görselleri kullanmak TT olmamızı hızlandıracaktır.

Şimdiden emeklerinize sağlık. Dayanışma yaşatır

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir