Ekonomi Manşet

Fenerbahçe Marina alanı, Yoğurtucu Parkı ve Kalamış Yelken Kulübü’nün de bulunduğu arazi özelleştirilecek

etelgraf ekoloji-

Marina alanının Yoğurtucu Parkı ve Haydarpaşa Garı’na kadar uzatılacağını belirten Fenerbahçe-Kalamış Dayanışması, özelleştirilmeye karşı mücadele çağrısı yaptı. Fenerbahçe Adası’ndaki Kalamış Yelken Kulübü’nün de bulunduğu 3 dönümlük denize sıfır arazi özelleştirme kapmasına alındı . Karar 12 Kasım’da AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete ’de yayınlandı. Liman özelleştirildiği günden bu yana Yönetim Kurulu Onursal Başkanlığını eski Bakan ve Milletvekili Mehmet Ali Yılmaz’ın yaptığı Tek-Art A.Ş. tarafından yönetiliyor. 2014’te sözleşme dolmasına rağmen firma burayı boşaltmayarak işletmeye devam etti.  Özelleştirme kapsamına alınan yerlerin işletmesi yine Koç Holding’e bağlı Tek-Art A.Ş. firmasına verildi. Kararla birlikte Tek-Art firması bölgeyi 40 yıl işletme hakkına sahip oldu. Proje kapsamında ise 15 bin metre karelik alana turistik tesis, 21 bin metrekarelik alana ise otopark alanı yapılması bekleniyor. 

ÖZELLEŞTİRMEYE TEPKİ 

Özelleştirilme kararına karşı mücadele eden Fenerbahçe-Kalamış Dayanışması gönüllüleri verilen kararı değerlendirdi. Dayanışma gönüllüsü Ünal Çelik, kamusal alanların özelleştirilmemesi gerektiğinin altını çizerek, “Burası bir sahil değil, sadece çorak bir toprak parçası bile olsaydı, yine buna karşı çıkmak gerekirdi. Çizgiyi biraz kalın çekmek gerekiyor” dedi.

 PARK VE HAYDARPAŞA GARI

Sahilde aynı firmanın marinasının olduğuna dikkati çeken Çelik, yapılmak istenenin ise var olan marinanın Yoğurtçu Parkı’na ve Haydarpaşa Garı’nı kapsayacak şekilde genişletilmesi olduğunu söyledi. Çelik, “Sermayenin muhalifi ya da yandaşı olması bir yerden sonra önemini kaybediyor. Pratikte aynı şeyi yaptıklarını görüyoruz. Konu özelleştirilme olduğunda işi yapandan ziyade doğrudan olayın kendisine karşı çıkmalıyız. Bundan 7 yıl önce Tek-Art yine özelleştirme teklifi sunmuştu. Şu an ki teklifin 2 katıydı. Memlekette yumurtanın bile fiyatı artarken, azalan tek şey yat limanı. Bence yurttaşlar yatırımlarını yat limanlarına yapsınlar. Buradan kar elde edebilirsiniz” diye belirtti. 

MÜCADELE ÇAĞRISI 

Yapılması planlanan projenin zararlarının belki 40 yıl sonra ortaya çıkacağını belirten Çelik, “Bizden sonraki nesiller bunun zararlarını çok büyük yaşarlar. Bizden sonraki nesillerin denizden, sahillerden yararlanma hakkı ellerinden alınmasın diye bu mücadeleye herkesin omuz vermesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

 HAKKINIZI ARAYIN

 Dayanışma gönüllülerinden Özlem Yüksel ise Kadıköylüler olarak yaşam alanlarının özelleştirilmesine karşı olduklarını ifade ederek, “Halkı bir kere, inşaat ve sahilde oturamama bekliyor. Yurttaşlar nefes alamayacaklar. Denizdeki denge kaybolacak. Yaşam alanları kaybolacak. Çocuklarımızın oyun alanları kaybolacak. Her yönüyle bizi güzel bir durum beklemiyor. Bizde diyoruz ki bırakın burada hep beraber yaşayalım. Herkes gelip sahilde oturuyor. Lütfen gelin hakkınızı arayın, parkınızı koruyun. İklim krizine karşı çıkıyorsanız, burada da bu oluşuma karşı çıkın” diye konuştu. 

YAŞAMI YOK ETTİLER 

Dayanışma gönüllüsü Merthan Çağdaş Kaya da, dayanışma olarak yaşam alanlarını korumak için aylardır mücadele ettiklerini söyledi. İhaleyi alan firmanın isminin bir öneminin olmadığına dikkati çeken Kaya, “Sonuçta sermaye bugüne kadar Türkiye’nin bir çok alanında inanılmaz doğa katliamlarına yol açtı. Kar hırsı ile doğal yaşamı yok etti ve etmeye devam edecek” dedi. Sonuna kadar talan projesine karşı olduklarını ifade eden Kaya, “Bugün bildirilerimizle, imza standımızla konunun duyurulmasını sağlayarak mücadele ediyoruz. Ama yarın öbür gün eğer bir kazma vurulursa orada da olacağız. Elimizden geldiğince izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu. 

MA / Kadir Güney

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir