Haberler

“FETÖ’nün diye el konulan otel Melih Gökçek’e mi verildi?”

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası “FETÖ’ye finans desteği sağladığı” gerekçesiyle el konulan Koza-İpek Grubuna ait 7 Yıldızlı Angel’s Peninsula Oteli, Meclis gündemine taşıdı.

Adı “Angel’s Marmaris Hotel” olarak değiştirilmesinin ardından TMSF tarafından satılan otelin Durali Akpınar’a ait Tuğra Makine ve Jeoloji firması tarafından işletilse de perde arkasındaki sahibinin Ankara Büyükşehir Belediyesinin eski Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek olduğu iddia edilmişti. Bekaroğlu, iddialarla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

“Gökçek ailesi ile Akpınar ailesi arasındaki ilişki incelensin”

Bekaroğlu, Durali Akpınar’ın Söğüt İnşaat şirketinin de sahibi olduğunu ve bu şirketin Melih Gökçek’in başkanlığı döneminde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden toplam tutarı 3.8 Milyar TL olan çeşitli ihaleler aldığına dikkat çekti. Gökçek ailesi ile otelin işleticisi olarak görünen Durali Akpınar arasındaki ilişkinin incelenmesini isteyen Bekaroğlu, şu sorulara yanıt talep etti:

-Medyada yer alan söz konusu haber, iddia ve yorumlar doğru mudur?

-15 Temmuz Darbe girişiminden sonra el konulan ve yönetimine kayyum atanan Koza-İpek Grubuna ait olan 7 Yıldızlı Angel’s Peninsula (Angel’s Marmaris) otelinin 16.07.2021 tarihi itibarıyla mülkiyeti hangi gerçek veya tüzel kişiye aittir?

-Adı geçen otel kayyum yönetimine geçtikten sonra hakkında herhangi bir kiralama ve satış işlemi yapılmış mıdır?

-Söz konusu otel satılmış veya kiralanmış ise kime, hangi bedelle satılmış veya kiralanmıştır?

-Söz konusu satış veya kiralama işlemini TMSF tarafından atanan kayyum heyeti mi yapmıştır?

-Söz konusu satış veya kiralama işlemi hangi mevzuata göre yapılmıştır? Herhangi bir ihale işlemi gerçekleşmiş midir? Gerçekleşmiş ise ihaleye kimler katılmıştır?

-Söz konusu otel şu sıralar Tuğra Makine ve Jeoloji şirketi tarafından mı işletilmektedir?

-Söz konusu otelin Tuğra Makine ve Jeoloji şirketi tarafından işletilmesinin dayanağı nedir?

-Otelin asıl sahibinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek olduğu iddiası doğru mudur? Osman Gökçek ile otelin işleticisi konumunda bulunduğu iddia olunan Tuğra Makine ve Jeoloji şirketi arasında ne tür bir bağ veya ilişki söz konusudur?

-Koza-İpek Grubu hakkında 15 Temmuz Darbe girişiminden sonra Fethullahçı Terör Örgütü’ne finans desteği sağladığı gerekçesiyle başlatılan vergi, kara paranın aklanması, FETÖ terör örgütüyle üye, bağlantılı veya iltisaklı olma konularında yapılan soruşturma ve yargılama işlemleri ne aşamadır? Yargılama ve soruşturmalar sonuçlandırılmış mıdır? Yargılama ve soruşturma sonucunda söz konusu grubun mal varlığı hakkında verilen herhangi bir el koyma ve müsadere kararı var mıdır?

-Söz konusu otelin satış veya kiralama işlemlerinin hukuka uygun olup olmadığı hususlarında Devlet Denetleme Kurulunu inceleme, araştırma ve soruşturma yapmak için görevlendirecek misiniz?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir