Haberler

Fikirtepe’de devlet halktan değil müteahhitlerden yana

Sermayenin rant projelerinden olan ve yıllardır İstanbul’daki Fikirtepe kentsel dönüşüm sürecinde yasal süre sona erdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen sermaye için kurgulanmış olan kentsel dönüşüm sürecinde tahliye için yurttaşlara verilen 150 günlük yasal süre dün doldu.

BirGün’den Umut Serdaroğlu’nun haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen, şimdi mahallede elektrik, su ve gazı keserek tam kapsamlı yıkım çalışmalarına başlayacaklarını söyledi. Gürgen, “2 sene içerisinde Emlak Konut marifetiyle projelerimiz bitecek ve anahtarlar teslim edilecek” dedi. Yıllardır mağdur edilen Fikirtepeliler ise “Eğer bakanlık tarafından bu projeler devralındıysa hakkımız olan da bakanlık tarafından bize verilmeli” diyor.

Mağdur yurttaş, ödeme müteahhite

Bakanlık yetkilisi Gürgen’in sözünü ettiği ‘sürüncemede kalmış’ projelerden biri de Raci Şaşmaz’a ait Pana Yapı’nın projesi. Yurttaşlar açtıkları davayı kazanmalarına karşın hâlâ mağdur. Şimdi Pana Yapı tarafından yapılan Brooklyn Projesi’ni bakanlık devralmış durumda. Ama bu durum, mağdurların endişelerini gidermeye yetmiyor. Leke Fikirtepe Platformu Sözcüsü Engin Akgüzel, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Brooklyn projesini devraldıktan sonra müteahhitlere ödeme yapacağını ama asıl mağdur olan yurttaşların hakları için hiçbir yaptırım uygulamayacağını söyledi. Bakanlığın hiçbir şekilde mağdurların taleplerini kabul etmediğini belirten Akgüzel, yurttaşların son çare olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’na dava açma kararı aldıklarını aktardı. Akgüzel’in verdiği bilgilere göre hâlihazırda bir dava açıldı; ancak başka davalar da açılacak gibi görünüyor.

Firmalar inşaatları bitirmiyor

Pana Yapı tarafından mağdur edilen vatandaşların hak arayışları devam ederken, diğer yandan Başaran Grup tarafından yapılan Mina Towers projesi ile Haldız İnşaat ve Obaköy ortaklığı ile gerçekleştirilen projelerde de sorunlar yaşanıyor. Mağdurların anlattığına göre Başaran Grup, söz verdikleri süre içerisinde projeyi tamamlayamadığı ve daireleri teslim edemediği için yurttaşlara ödemesi gereken parayı ödememekte direniyor. Yurttaşlar faizden de vazgeçmiş durumda, yalnızca anapara için talepte bulunuyorlar ama hakları olan parayı tahsil edemiyorlar.

Haldız İnşaat ve Obaköy mağdurları da şikâyetçi. Kadıköy’de 28 Eylül’de yapılan eylemde konuşan mağdurlar, projelerin uzun süredir kaba inşaat olarak kaldığını, firmaların ödemesi gereken kiraları 1 yıldır ödemediğini ve bakanlığın bu konuda bir çözüm arayışının olmadığını anlatmıştı

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir