Fikri Sönmez Çamur'a son kampanyasında

“Fatsa’nın tarihsel mücadele deneyimini demokrasi mücadelesine kazandırma amacı ile ‘’FİKRİ SÖNMEZ DEMOKRASİ VE YEREL YÖNETİMLER DERNEĞİ’ni kurmuş bulunuyoruz.”

Fikri Sönmez Demokrasi ve Yerel Yönetimler Derneğinin Kurucu Yönetim Kurulu Üyeleri; Alaaddin Dinçer (Genel Başkan), Merve Bolat (Genel Sekreter), Gülcan Tarkan (Kadın Sekreteri), Lütfi Gölpunar (Genel Sayman), Sami Evren (Üye), Naci Sönmez (Üye), Hüseyin Uygun (Üye) isimlerinden oluştu.

Fikri Sönmez Demokrasi ve Yerel Yönetimler Derneği konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı;

Ülkemizde hasret kaldığımız demokrasi, tarihin her döneminde otoriter siyasi iktidarların hedefinde olmuştur. Bundan 42 yıl önce 11 Temmuz 1980’de başlatılan “Nokta Operasyonu” ile Fatsa belediye başkanı gözaltına alınarak bugünkü tabiri ile yerine kayyım atanmıştı. Diyebiliriz ki Türkiye siyasi tarihinde ilk siyasi kayyım Fatsa’da Fikri Sönmez’e uygulanmıştır.

Demokrasi mücadelesinin yaşamsal öneme sahip olduğunu düşünen bizler, Fatsa’nın tarihsel mücadele deneyimini demokrasi mücadelesine kazandırma amacı ile ‘’FİKRİ SÖNMEZ DEMOKRASİ VE YEREL YÖNETİMLER DERNEĞİ’ni kurmuş bulunuyoruz.

Derneğimizin amacını şöyle özetleyebiliriz:

Dernek, ulusal ve uluslararası ölçekteyerel demokrasiyi güçlendirmek için yurttaşlık bilincini geliştirmek, yaşanabilir kentlere ulaşmak için faaliyet sürdürür.İşsizlik, düzensiz kentleşme, göçmen işçiler, yaşlı ve yoksul sayısındaki artış, çevre kirliliği, ekolojik sorunlar ve barınma sorunu gibi konularda yerel halkın yerel yönetimlerden beklentilerini toplumsal talebe dönüştürmek derneğimizin hedefleri arasındadır.Çalışanların ev hayatını kolaylaştıracak 7 ipucu

Derneğimiz bireyin devlet karşısındaki güçsüzlüğüne, özellikle az gelişmiş ülkelerde bireyin devletten korkmasına, devlete yabancılaşmasına ve depolitizasyonuna karşı eğitimi ve mücadeleyi esas alır. Yerel yönetimlerde yerel halkın demokrasi bilincinin geliştirilmesi ve yönetime katılımlarının sağlanması için faaliyetler örgütlemek görevimizdir.

Yurttaşın demokratik kültürü daha çok yerel yönetimler aracılığıyla kazanılmaktadır. Bu nedenle Yerel Yönetimler Derneğimiz, demokratik temayüller gereği farklı kimlik ve kültürlerin asimilasyonuna karşı çıkar, farklı kültürleri zenginlik olarak görür ve bunların yok olmasını engelleyici tedbirler alır.

Fikri Sönmez Demokrasi ve Yerel Yönetimler Derneğimiz;  Ekoloji, İklim Krizi, Gençlik, Yerel Eğitim, Kadınlar, Yaşlılar, Çocuklar, Kent yoksulları, Sağlık, Ekolojik Kentler, Doğadaki Canlılar, Mülteciler, Sağlıklı Suya Erişim, Kamusal Alan, Sağlıklı Gıdaya Erişim, Kooperatifçilik gibi sosyal konularında fikir üretimine katkı sunacak faaliyetler düzenler.

Farklı tarihsel süreçler olmakla birlikte toplumsal değişim ve dönüşümü örneklemek açısından Fatsa’da gerçekleşen deneyim Türkiye’nin ‘’Paris Komünü ‘’dür ve 43 yaşındadır.

Derneğimiz Paris Komünü’nden insanlığa miras kalmış yerel demokrasi fikrini eşitlik, adalet ve özgürlükler,  mücadelesinde yeni deneyimlerle zenginleştirerek devam ettirmekte kararlıdır.

Kuruluşumuzu basına ve kamuoyuna duyurmaktan mutluluk duymaktayız.

FİKRİ SÖNMEZ DEMOKRASİ VE YEREL YÖNETİMLER DERNEĞİ  KURUCU MYK                                                                                                                                    

Derneğimizin Kurucu Yönetim Kurulu Üyeleri

  1. Alaaddin Dinçer- Genel Başkan
  2. Merve Bolat- Genel Sekreter
  3. Gülcan Tarkan -Kadın Sekreteri
  4. Lütfi Gölpunar -Genel Sayman
  5. Sami Evren -Üye
  6. Naci Sönmez -Üye
  7. Hüseyin Uygun -Üye

Adres:  Ümütköy Çankaya Evi STK Merkezi

Ümit Mahallesi Doğan Taşdelen Bulvarı No 44 –Çankaya Ankara

İrtibat Telefonu

Genel Başkan Alaaddin Dinçer- 0530 455 59 06

Lütfi Gölpunar- 0533 629 60 19

Eposta-  fikrisonmezydd@gmail.com

Bir Cevap Yazın