Haberler İnsan Hakları Manşet

FİLİSTİNLİ ÇOCUKLAR İÇİN ”DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ”

20 Kasım 1989 tarihinde imzalanan “Çocuk Hakları Sözleşmesi” vesilesiyle “Dünya Çocuk Hakları Günü” her yıl 20 Kasım’da kutlanıyor. Peki, dünya genelinde çocukların hakları korunabiliyor mu?

Filistin’de Çocuklar Ölüyor!

Ölümle, açlıkla, yoklukla iç içe yaşayan Filistinli çocuklar akranları gibi değiller. Onların oyun alanları yıkılmış, bombalanmış binalar. Oyunları yaşadıklarıyla iç içe. Filistinli anne babalar çocukları için umutsuzluğun içindeler.
“4 binin üzerinde çocuk öldü, binlercesi yaralandı. Filistin’de her 10 dakikada 1 çocuk hayatını kaybediyor. Gazze çocuk mezarlığına döndü .Hayatta kalan çocuklarsa ailelerini, evlerini kaybediyor, travma yaşıyor. Kısacası Filistin’deki bütün çocuklar kurban”
Bu çocuklar büyük bir travmayla karşı karşıya. Gazze’de bu savaşın devam etmesi, çocukların yaşadığı bu travma onlarda ömür boyu psikolojik rahatsızlığa yol açacak.

“Dünya Çocuk Hakları Günü” her yıl 20 Kasım’da kutlanıyor.

Bu gün dünyada savaşlar,yoksulluk en çok çocukları etkilerken, eğitim ve sağlik hizmetlerine ulaşamazsan,”Çocuk Hakları Sözleşmesi” ne hiç uyulmazken ..
Nasıl kutlayacağız? Çocuklarımızın geleceği yokken hangi mutlu sözlerle onların gününü kutlayacağız?

Herkes İçin Barış!

Başka bir dünya mümkün diyenlerin değiştireceği savaşsız, sömürüsüz bir dünyada “Dünya Çocuk Hakları Günü”nü kutlama dileğiyle.

YEŞİL SOL PARTİ KADIN MECLİSİ

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir