Haberler

Firdevs Babat’ın davası: Komutan faile ‘isteyerek yapmadın’ demiş

ŞIRNEX – Firdevs Babat’ı katleden Ahmet Babat, yargılandığı davada, “Karakol komutan bana ‘sen bilerek ve isteyerek yapmadın’ dedi” ifadelerini kullandı. 

Şirnex’in Qileban (Uludere) ilçesine bağlı Sêgirkê (Şenoba) beldesinde, 18 Ağustos 2022 tarihinde kaybolduktan bir gün sonra cenazesi Hezil Çayı’nda bulunan Firdevs Babat’ı katleden Ahmet Babat hakkında “çocuğu kasten öldürmek” suçundan açılan davanın ikinci duruşması, Şırnak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Duruşmaya, Babat’ın avukatı Hediye Gökçe Baykal, Şirnex Barosu Kadın ve Çocuk Hakları komisyonu başkanı Aycan İrmez, Amed Barosu Kadın Hakları Merkezi avukatı, Rosa Kadın Derneği yöneticileri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı, Babat’ın anne ve babası ile avukatları Aydın Altaç katıldı. Fail Ahmet Babat tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemiyle (SEGBİS) ile katıldı.

Duruşma öncesi polisler, Şırnak Adliyesi önünde ve duruşma salonunda geniş güvenlik önlemleri aldı. Polisler duruşma boyunca hem salonda hem de salonun kapısında bekledi.

KATILMA TALEBİNE RET

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada, mahkeme baroların ve kadın derneklerinin katılma talebini “suçtan doğrudan zarar görmedikleri” gerekçesiyle reddetti.

Mahkeme heyeti, Ahmet Babat’ın avukatının davadan çekildiğini bu nedenle Şırnak Barosundan usulen bir avukatın kendisi için atandığını beyan etti. 

DURUŞMA KAMERA KAYDINA ALINDI 

Öte yandan duruşma salonunda fail, müşteki ve müdafilerin ifadelerinin kamera ile kayıt alınması dikkat çekti.

FAİL’DEN FİRDEVS’İN AİLESİNE DAİR TALEP 

Ardından Ahmet Babat’ın ifadesine geçildi. Babat, salondan Firdevs Babat’ın ailesinin çıkarılması talebinde bulundu ve ondan sonra savunma yapacağını söyledi. Bunun üzerine mahkeme başkanı, Ahmet Babat’a böyle yasal hakkının olmadığını hatırlattı ve savunma yapmasını bu şekilde sürdürüleceğini söyledi. 

SİLAHLI FOTOĞRAFI GÖSTERİLDİ 

Avukatın kendisine söylediği ifadeyi verdiğini ileri süren Babat, “Ben kendi yaşadıklarımı anlattım ama o bana başka bir ifade verdi. Okumam yazmam yok. İlk ifadelerimi kabul etmiyorum. Firdevs’i bilerek ve isteyerek öldürmedim” sözlerini ileri sürdü.  Daha önce silah kullanmadığını iddia eden Ahmet Babat’a mahkeme başkanı silahla çekilmiş fotoğraflarını gösterdi. Mahkeme başkanı, sık sık çelişkili beyanlarda bulunan Babat’ı beş kez uyardı. Devamında gereksiz bilgiler veren Babat’ı uyaran mahkeme başkanı, doğru düzgün savunma yapmasını istedi. 

KOMUTAN FAİLE ‘İSTEYEREK YAPMADIN’ DEMİŞ 

Savunmaya devam eden Babat, “Abimin korucu silahı var, o silahı evden aldım ve dere kenarına götürdüm” dedi.  Olay sonrasında kimse bilgi vermediğini belirten Babat, “Şenoba Karakol komutanı bana ‘korkma olayı anlat sana bir şey olmaz’ deyince biraz rahatladım. Sonra olay yerine götürdüm onları, bir süre sonra yine karakol komutanı kızın öldüğünü söyledi. Komutan bana dedi ki ‘sen bilerek ve isteyerek yapmadın” dedi.

ŞİKAYETÇİ OLDULAR 

Ardından söz alan Firdevs’in babası Tamer Babat, Ahmet Babat’ın babasını ve ağabeyi Ramazan Babat’ın bu olayda parmaklarının olduğunu söyledi. Anne Babat ve Firdevs’in ablası da şikayet olduklarını söyledi.

ESKİ KORUCUNUN İFADESİ 

Tecavüz suçundan tutuklu bulunduğu cezaevinden duruşmaya SEGBİS’le katılan Ahmet Babat’ın eski korucu ağabeyi Ramazan Babat, “Ben güvenlik korucusuydum ve olayın olduğu akşam silahın evde olduğunu görmedim.  Olay günü eve gittiğimde kardeşim Ahmet’i gördüm ve Ahmet evdeydi” dedi. 

Diğer tanıklarının beyanlarının ardından iddia makamı Şefik ve Kerevan Babat’ın bir sonraki duruşmada tanık olarak mahkemede hazırlanması ve sanığın alacağı cezayı da göz önünde bulundurarak tutukluluk halinin devamına ve eksik hususlarını giderilmesini talep etti.

AĞABEY VE BABA DA YARGILANMALI

Ardından söz alan aile avukatı Aydın Altaç, Ahmet Babat’ın istismar davasından da yargılanması gerektiğini ve ağabeyi Ramazan Babat ile babası Sadi Babat’ın da bu dosya kapsamında yargılanması gerektiğini ifade etti. Raporlarda belirtilen üçüncü DNA’nın kime ait olduğunun neden aydınlatılmadığını soran Altaç, “Hem babasından hem de ağabeyinden DNA örnekleri alınmadan dosya kapsamında Ramazan Babat hakkında kovuşturmaya yer yok kararı verildi. Bu karar inceleme yapılmadan verildi. Savcılık soruşturma aşamasında tam olarak bir inceme yapmamıştır. Bu nedenle mahkemenin bu hususları tekrar göz önünde bulundurması ve olay yerinde keşif yapılması gerekir” diye belirtti. Kan lekesinin olduğu ayakkabının da incelenmesinin gerektiği belirten Altaç, sanığın tutukluluk halinin devamını istedi.

Firdevs Babat’ın avukatı Hediye Gökçe Baykal da failin verdiği çelişkili beyanlarının da göz önünde bulundurularak, “tasarlayarak öldürme” suçundan yargılamaya devam edilmesini talep etti. 

3 TEMMUZ’A ERTELENDİ

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, failin tutukluluk halinin devamına, Tayyar Babat’ın HTS kayıtlarının alınmasına üç tanığın bir sonra ki duruşmada hazır edilmesine, dosyadaki diğer eksik hususların tamamlanması için bir sonr ki duruşmayı 3 Temmuz’a erteledi.

MA

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir