Kültür Sanat

Füsun Kavalcı’dan kadını anlatan seramikler

ANKARA – Seramik sanatçısı Füsun Kavalcı, eserlerinde kadınların yaşadığı sorunlara dikkat çekiyor. Kavalcı’nın “Füsun’un Kadınları” sergisi 26 Nisan’a kadar sanatseverle buluşacak.   Seramik sanatçısı Füsun Kavalcı’nın yeni retrospektif sergisi “Füsun’un Kadınları” 26 Şubat- 26 Nisan tarihleri arasında Çankaya Belediyesi Fikret Otyam Sanat Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulmaya devam ediyor. “Çağlar boyu kadınlardan ben en çok Anadolu kadını olmak isterim” şiarıyla yola çıkan Kavalcı’nın çalışmalarında kadınların yaşadıkları sorunlara dikkat çekiliyor. Kavalcı aynı zamanda kendi yaşamında iz bırakmış olayları da seramiğe işliyor. Eserlerinde kadının emek sömürüsüne de dikkat çektiğini ifade eden Kavalcı, 36 yıl önce başladığı seramik hikayesini ve serginin içeriğini anlattı.  

İLK ÇALIŞMA DEPODA 

 İlk kez 1986’da bir depoda işini kurduğunu belirten Kavalcı, kurumsal yapılarda çalışmak istemediğini kaydetti. Kavalcı, “Tek başıma çalışmak, özgür olmak istiyorum. Üretmeyi seviyorum ve hiçbir zaman üretmekten vazgeçmedim” şeklinde konuştu. Kavalcı, sergide bulunan eserlerin 36 yıllık bir birikime ait olduğunu ifade ederek, eserlerinde kadın izleri olduğunu ve retrospektif çalışmalar yaptığını söyledi. 

KADIN FİGÜRLERİ 

 Çalışmalarının tümünün farklı yıllara ait olduğunu ifade eden Kavalcı, kendi yaşamında iz bırakmış olayları da işlediğini dile getirdi. Türkiye’de kadın olmanın zorluklarına da değinen Kavalcı, “Bu yüzden hep kadın bakış açısıyla çalıştım. Bu coğrafyada yaşayan kadınların sorunları, örneğin; kadın cinayetleri, ev işçisi kadınlar, başörtü savaşı veren kadınlar, ‘bakire olmak’, namus cinayetleri adı altında öldürülen kadınları ve bunun gibi daha birçok sorunu ele aldım. Kadın figürlerinden biri de kadının doğurganlığı. ‘Anneyseniz kutsalsınız’ değilseniz üçüncü sınıf vatandaş muamelesi görüyorsunuz. Bu algının ortadan kaldırılması açısından da bir çalışma yaptım” ifadelerini kullandı. 

YAŞAMINDAN İZLER 

 Kavalcı, çalışmasını yaparken esinlendiği olayları ise şöyle anlattı: “Ben çocukken saçlarımı babaannem tarardı. O an aklıma tellerden saç yapıp içine bir tarak yerleştirmek geldi. Aynı şekilde annem inançlı bir kadındı, muskasız çıkmazdı dışarı. Muskalı bir kadın figürü yaptım. Ev işçisi kadınların görünmeyen emeğine dikkat çekmek için farklı çalışmalar yaptım” diye ifade etti.

  ‘HER ALANDA MÜCADELE’ 

Kavalcı, yaklaşan 8 Mart’a dair kadınlara çağrı yaparak şunları söyledi: “8 Mart yaklaşırken bu sergim kadınlara bir çağrı niteliğinde. Kadının kendi yaşamından örnek bulacağı bir sergi. Kadınlar asla azla yetinmemeli, özgürlüklerinden taviz vermemeli. Özgür kadın demek özgür toplum demek. Mücadelemizle elde ettiğimiz kazanımlarımızdan belli. Her alanda emek sömürüsüne maruz kalan kadınlar, mücadele etmeli, alanlara inmeli.”  

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir