Haberler İnsan Hakları

Garibe Gezer’in hücresindeki acil butonu devre dışıymış

etelgraf haber-

Kandıra Kadın Kapalı Cezaevi’nde intihar ettiği iddia edilen Garibe Gezer’in avukatı Veysi Eski, otopsi işlemlerinin kendilerine haber verilmeden yapıldığını söyledi. Garibe’nin kaldığı hücre dahil tüm hücrelerde acil butonunun devre dışı bırakıldığını belirten Eski, “Cezaevinde hiç kimse güvende değil” dedi.

Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan ve sistematik işkenceye maruz kalan tutuklu Garibe Gezer, bulunduğu hücrede şüpheli bir şeklide yaşamını yitirdi.

Cezaevi yönetimi Gezer’in intihar ettiğini iddia ederken, otopsi işlemleri de avukatları olmadan yapıldı.

Avukatların Gezer’in şüpheli ölümü sonrası cezaevine girmesi engellendi. Bunun üzerine avukatlar, tutanak tutarak yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

Gelen tepkiler üzerine Kandıra Cezaevi’ne alınan avukatlar, diğer müvekkilleri ile görüştü.

Mezopotamya Ajansı’ndan Mehmet Aslan’a konuşan Gezer’in avukatlarından Veysi Eski, otopsinin avukatları olmadan yapıldığını öğrendikten sonra hastaneye gidip savcı ile konuştuklarını söyledi.

Eski, “Hastanede savcıya ‘neden avukatlar olmadan otopsi yaptınız’ dedik. Savcıda avukatların otopsiye katılma zorunluluğunun olmadığını söyledi. Doğru katılma zorunluluğu yok, ama katılmaması için de engel yok. Özellikle bu tarz şüpheli ölümlerde mağdur avukatın otopsiye katılması şüphenin giderilmesi açısından çok önemli” dedi.

Ön otopsi raporunu aldıklarını ve raporda ölüm nedeninin belirtilmediğini kaydeden Gezer, “Bu rapor geçici bir rapor. Henüz ölüm nedeni tam olarak tespit edilmedi. Ancak raporu incelediğimizde ası bulgu olduğunu gördük. Kesin rapor geldikten sonra kesin ölüm nedeni anlaşılacaktır” diye konuştu.

‘Sesini duyurabileceği şartları yoktu’

Ardından cezaevine gittiklerini, ancak saatin 23.00 olması gerekçesiyle içeri alınmadıklarını dile getiren Eski, oluşan kamuoyu baskısı ile cezaevine alındıklarını aktardı.

Eski, Kandıra’da HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve diğer müvekkilleri ile görüştüklerini belirtti.

Görüştükleri müvekkillerinin de şok ve üzüntü içerisinde olduklarını dile getiren Eski, “Böyle bir olayın yaşanmasında tek başına hücre sisteminin etkili olduğunu söylediler. Çünkü öyle bir yapısı var ki, bu hücrelerde insan hayatını kaybetse dahi kimse duyamaz. Böyle bir tecrit durumu var. Bu tecrit durumundan kaynaklı Garibe uzun zamandır tecritte tutuluyordu. Sesini duyurabileceği şartları yoktu” dedi.

‘Acil durum butonu devre dışı bırakılmış’

Cezaevine gittikten sonra acil durum için hücrelerde bulunan butonların devre dışı bırakıldığını öğrendiklerini dile getiren Eski, “Bu butonların devre dışı bırakılması ciddi anlamda bir ihmaldir. Çünkü herhangi bir acil durumda hücrede tek kalan bir kişinin o butonlarla idare ile gardiyanlarla iletişim kurması mümkünken, bu butonlar devre dışı bırakılmış. Belki de bu butonlar devre dışı bırakılmasaydı, böyle bir durum yaşanmayacaktı. Bu butonları adli mahkumların çok sık kullanması gerekçe gösterilerek devre dışı bırakılmış” diye belirtti.

‘Bile bile ölüme gönderdiler’

Gezer’in arkadaşlarının 1 saat sonra durumu fark ettiklerini belirten Eski, “Bir saat sonra arkadaşları seslendiğinde Garibe’den ses gelmeyince idareye haber vermişler. İdare gelince Garibe’nin öldüğü anlaşılmış” dedi.

Eski, Gültan Kışanak ile yaptığı görüşmeyi ise şöyle aktardı:

Kışanak bunun bir kadın cinayeti olduğunu söyledi. Çünkü Garibe’nin adım adım psikolojik durumunu idarenin bilmesine rağmen hiçbir tedbir almadığını, bir kadını bile bile ölüme gönderdiklerini ifade etti.

Adalet Bakanlığının derin bir soruşturma yürütmesi gerektiğini dile getiren Eski, şunları söyledi:

Cezaevlerinde hiç kimse güvende değil. Özellikle F Tipi’nde kendi başlarına devlet aygıtı ile baş başa bırakılıyor. İnsanların yaşadıkları derin psikolojik sorunlarda idare, herhangi bir şekilde insanlara bu duruma göre bir yaklaşım sergilemiyor. Bu insanların tek başına bırakılmaması gerekiyor. Gerekirse tedavi edilmesi gerekiyor. Çünkü Garibe’nin başına gelen olaylardan sonra Kandıra’da kalması dahi sorun. Garibe’yi mağdur eden insanların denetimine bıraktılar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir