Ana Sayfa Haberler Gazete Agos,25 yaşına girdi. Peki Hrant için Agos, Agos için Hrant neydi?

Gazete Agos,25 yaşına girdi. Peki Hrant için Agos, Agos için Hrant neydi?

0
Gazete Agos,25 yaşına girdi. Peki Hrant için Agos, Agos için Hrant neydi?
Fotoğraf Agos

Hrant’ın Arkadaşları İnisiyatifi’nin 19 Ocak haftasında düzenlediği bir dizi etkinlikten biri olan söyleşi, Tophane’deki Tütün Deposu’nda gerçekleşmişti. Videonun tamamını 23,5 Hrant Dink Hafıza  Mekanı’nda izleyebilirsiniz. Söyleşiye katılanlardan Sarkis Seropyan’ı 28 Mart 2015’te kaybettik. Videoyu hem bu sayfadan hem de Agos’un yenilenen Youtube sayfasından  izleyebilir, sayfamıza abone olabilirsiniz.

“Çözüm bir tane. Geleni bağrımıza basacağız, ekmeğimizi, işimizi – kültürümüzü onunla bölüşeceğiz, bu işi böyle götüreceğiz, başka hiçbir yolu yok.” Bu barış ve kardeşlik mesajı Hrant Dink’e aitti. Bu yol onun yoluydu ve 25. yıl önce Agos Gazetesi’yle başlamıştı. Ancak yarım kaldı. Geride göz göre göre işlenen bir cinayet ve vicdanları küstüren bir mahkeme kararı kaldı. Peki Hrant’ın Agos’u serüveni nasıl başladı… Agos Gazetesi kurucu üyelerinden ve Hran Dink’in en yakın dostları Harutyun Şeşetyan, Luiz Bakar ve Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan’ın anlattıklarıyla okuyalım.

Agos Gazetesi kurucularından Luiz Bakar: Agos Gazetesi’ni kurma fikir Hrant’tan çıktı diye bilirim. Sürekli toplantılar yapılıyordu, yazılar geliyor, yazılar gidiyordu. Yer bulalım, yer bulalım! Dedik ve nihayet yer bulduk. Vallahi çok heyecanlıydık. İnanmıyorduk böyle bir şey olabileceğine. Paskalyada bu gazete çıksın dedik. Sonra nasıl olur dedik, daha ortada hiçbir şey yok. O zaman ben döndüm ve Hrant’a dedim ki oğlum biz hepimiz çekilsek. Ben tek başıma bu gazeteyi, bu tarihte çıkarırım diyor musun dedim. ‘Evet; ben hepiniz gitseniz, çekilseniz, yok deseniz, erken deseniz de ben bu gazeteyi, o belirlediğiniz tarihte çıkaracağım’ dedi. Tabi bunu deyince herkes bir daha heyecanlandı ve gazeteyi yetiştirdik. Sıfır sayısı çıktı.

Agos’un kurucularından Luiz Bakar, Anna Turay, Harutyun Şeşetyan, Sarkis Seropyan, Harut Özer ve Arus Yumul, 2013 yılında Ümit Kıvanç’ın moderatörlüğünde Agos’un nasıl kurulduğunu anlatmışlardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here