Haberler Manşet

Gençlik ve Spor Bakanlığı; TÜGVA, TÜRGEV, Ensar Vakfı ve İlim Yayma Cemiyeti’ne ayda 36 milyon liradan fazla kaynak aktarıyor!

Gazeteci Metin Cihan tarafından yayımlanan TÜGVA’ya ilişkin belgeler “paralel devlet yapılanması”nı gözler önüne sererken, AKP’nin tarikat, dernek ve vakıf adı altında faaliyet gösteren dinci-gerici kurumlarla ilişkisi de bir kez daha ortaya çıktı. AKP kadrolarını da yetiştiren bu kurumlara Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından bu yıl milyonlarca lira kaynak aktarıldı.

BirGün’den Mustafa Kömüş’ün haberine göre; Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), Ensar ve İlim Yayma Cemiyeti’nin yer aldığı bu vakıflara Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından öğrenci başına 615 lira öderken, bu yıl rakam 770 liraya yükseltildi. 4 vakfa aylık 36 milyon 365 bin lira kaynak aktarılırken, yıl sonunda aktarılan kaynak ise 436 milyon 380 bin lirayı bulacak.

İlim Yayma Cemiyeti’ne 289 milyon lira

Yıllardır faaliyetini sürdüren İlim Yayma Cemiyeti’nin ülke genelinde tam 189 yurdu bulunuyor. Bu yurtlar üzerinden İstanbul’dan Antalya’ya, Hatay’dan Diyarbakır’a ülkenin çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren İlim Yayma Cemiyeti’nin hem ortaöğretim hem de yükseköğretim düzeyinde yurtları var. Vakfın 190 yurdunun 27’si ortaöğretim, 163’ü yükseköğretim düzeyinde hizmet veriyor. Bu yurtlarda 31 bin 280 öğrenci kalıyor. İlim Yayma Cemiyeti’ne her ay 24 milyon 85 bin lira kaynak aktarılıyor. Yıl sonunda toplam tutar 289 milyon lirayı geçecek.

Ensar Vakfı’na 62 milyon lira

Adını Karaman’da 46 çocuğa istismar vakasıyla tüm ülkenin duyduğu Ensar Vakfı’nın da onlarca yurdu bulunuyor. Vakfa ait ülke genelinde 63 yurt bulunuyor. Bu yurtlarda kalan öğrenci sayısı ise 6 bin 786. AKP ile oldukça yakın ilişkileri bulunan vakfın üyeleri arasında rektörlük yapan da var savcı ve hâkim olanlar da. Her ay 5 milyon 225 bin lira kaynak aktartılan vakfa yıl sonunda ödenen tutar 62 milyon 702 bin lira olacak.

TÜRGEV’e 38 milyon lira

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde kurulan TÜRGEV de iktidarın en gözde vakıflarından. Yönetiminde birçok bürokratı barındıran vakfın yurt sayısı 2019 yılında 49’a kadar yükselmişti. Ancak, AKP yerel seçimlerde birçok belediyeyi kaybedince yurtların sayısı da azaldı. TÜRGEV’in internet sitesinde yer alan bilgilere vakfın 3’ü ortaöğretim 18’i yükseköğretim olmak üzere toplam 21 yurdu bulunuyor. 2012’deki açıklamalarına göre ortalama her yurdunda 200 öğrenci olan vakfa 4 bin 200 öğrenci karşılığında her ay 3 milyon 234 bin LİRA aktarılıyor. Yıl sonunda vakfa toplam 38 milyon 808 bin TL aktarılmış olacak.

TÜGVA’ya 45 milyon lira

Son olarak ismi torpil listesiyle gündemden düşmeyen TÜGVA ise doğrudan AKP’liler tarafından kurulmuş bir vakıf. Kurulduğu günden beri her zaman iktidar desteği gören vakfın birçok üyesi şu anda devletin çeşitli kademelerinde görev yapıyor. TÜGVA’nın toplam 44 yurdu bulunuyor. Yurtların tamamı yükseköğretime özel. Ayrıca TÜGVA ile TÜRGEV için ilginç bir ayrıntı daha bulunuyor. TÜRGEV’in yurtlarının tamamı ‘kız yurdu’yken TÜGVA’nın yurtlarının tamamı ise erkek yurdu. Ayrıca iki vakfın yönetiminde de AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan yer alıyor. TÜGVA’nın yurtlarında ise 4 bin 963 öğrenci kalıyor. Aylık 3 milyon 821 bin 510 lira kaynak aktarılan vakfa yıl sonunda ödenecek tutar 45 milyon 858 bin TL’yi aşacak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir