Haberler Manşet

Gezi Davası hukuksuzluğu Taksim’de protosto edildi ve çok sayıda göz altı var

İstanbul Taksim’de bulunan TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi önünde siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, pek çok meslek örgütü ve yurttaşlar protesto gerçekleştirdi.

İSTANBUL– Gezi Davası’nda verilen cezaların ardından binlerce kişi, kararı protesto etmek üzere Taksim’de toplandı. Kitle, daha sonra ara sokaklarda yürüyüş düzenledi.

Gezi Davası’nda iş insanı Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış, 7 kişiye ise 18’er yıl hapis cezası verilmesi ardından Taksim Dayanışması, kararı protesto etmek üzere çağrıda bulundu. Çağrı üzerine binlerce kişi, Taksim’de bulunan Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği’ne (TMMOB) bağlı Makine Mühendisleri Odası önünde bir araya geldi. Burada toplanan kitle, “Karanlık gider, gezi kalır”, “Gezi’yi savunuyoruz” yazılı dövizler yanı sıra Gezi Parkı protestoları sırasında polis tarafından katledilenlerin fotoğrafları taşıdı.

Burada yapılan açıklamada söz alan Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Esin Köymen, “Gezi Parkı, park olarak kalsın diye, Taksim Dayanışması bileşenleri ile birlikte ilk günden itibaren Mimarlar Odası adına mesleki ve yasal girişimleri başlatan Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirme Kurulu Sekreteri Mimar Mücella Yapıcı, mevcut yasa ve yönetmeliklere uymayan kararlara karşı Şehir Plancıları Odası Başkanı olarak itiraz dilekçeleri yazan Şehir Plancıları Odası dönem Başkanı Tayfun Kahraman ve Mimar Odası’nın yetkili avukatı olarak Gezi Parkı’na dair bütün davaları açan ve takip eden avukat Can Atalay ile birlikte bu hukuksuz davada yargılanan Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden ve Yiğit Ali Ekmekçi’nin 18’er yıl ağır hapis ile cezalandırıldığı, 4,5 yıldır kanıtsız, tanıksız hapis yatırılan ve hepsinin ötesinde ‘Gezi sürecinde parka birkaç kez uğradım’ diyen Osman Kavala’nın ise Gezi üzerinden ‘darbeye teşebbüs’ gibi absürt bir itham ile ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ cezası aldığı bir ülkenin yurttaşları haline geldik. Durumumuz budur artık” dedi.

KANITSIZ, TANIKSIZ, KEYFİ

Polis tutanaklarına göre en az 3 buçuk milyonun Gezi’ye katıldığını aktaran Köymen, “Yani Gezi’ye gelen, destekleyen, mesaj atan, börek getiren, revir kuran, kütüphane yapan, yeryüzü sofrası açan, şarkı söyleyen, tiyatro sergileyen, dans eden hatta ağaçlara sarılan milyonların ‘müebbet’ ve ‘ağır hapis cezaları’ ile korkutulmaya çalışıldığı bir ülke haline geldik” diye kaydetti. Köymen, “Tek adam rejimini ihtiyaçlarına göre karar veren mahkemelerin hukuksuz, tanıksız, kanıtsız, keyfi ve tutarsız kararlar aldığı bir rejimde, demokrasinin kuvvetler ayrılığının ve en temel anayasal hakların yok sayıldığı bir ülke haline geldik” diye konuştu.

Açıklamanın ardından kitle İstiklal Caddesi’nde ve ara sokaklarda yürüyüş düzenledi.

ARA SOKAKLARDA YÜRÜYÜŞ

Ara sokaklara giren kitle, Sıraselviler Caddesi’nden Karaköy’e doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte, “AKP halka hesap verecek”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atıldı. İstiklal Caddesi’nde kol kola giren kitle de, sık sık slogan atarak yürüdü. Galatasaray Meydanı’na kadar yürüyüş düzenleyen kitlenin önü polis tarafından kesildi.

Cihangir tarafına yürüyüş düzenleyen kitlenin önü ise Yuva Sokak’ta polis tarafından kesildi. 

50 KİŞİ DARP EDİLEREK GÖZALTINA ALINDI

Polisin tüm engellemelerine rağmen kitle “Katil devlet hesap verecek”, “Bji Berxwedana Zindana”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Mevzide düşene, dövüşene bin selam”, “direne direne kazanacağız”,” katil polis sokakları terk et” sloganları eşliğinde Beyoğlu Matara sokağa kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Matar Sokak’ta ablukaya alınan kitle polisin engellemesiyle karşılaştı.

Abluka sırasında gazeteciler darp edilirken yaklaşık 50 kişi darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltılar sırasında halk, polisi alkış ve ıslıklarla protesto etti.

Ardından kitle ara sokaklardan dağıldı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir