Haberler Manşet

Gezi ve Kaftancıoğlu davaları HDP ve Kobane davasının nasıl sonuçlanacağının işaretini verdi

Siyasi davalar siyasi kararlarla devam ediyor, Gezi davasından sonra Kaftancıoğlu davası da beklendiği gibi sonuçlandı.Bu davalar HDP kapatma ve Kobane davasının nasıl sonuçlanacağının işaretini verdi. Siyasi iktidar toplumsal gerginlik yaratarak, taviz vermeden siyaseti sertleştirme konusunda kararlı gözüküyor. Millet ittifakı ve özellikle CHP ‘nin alacağı tutum daha önce olduğu gibi belirsizliğini koruyor.

ANKARA – Yargıtay, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na 3 davada verilen 4 yıl, 11 ay, 20 gün hapis cezasını onadı.  Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanarak 6 Eylül 2019’da mahkumiyetine karar verilen davanın temyiz incelemesini tamamladı. Kaftancıoğlu’nun 3 davadan aldığı cezayı onayan Yargıtay, 2 davayı ise düşürdü.

Hapis cezaları onanan Kaftancıoğlu’na siyasi yasak getirildi

Kaftancıoğlu’na “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret” ten verilen 1 yıl 6 ay 20 gün ile “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak” tan verilen 1 yıl 8 ay hapis cezaları Yargıtay tarafından “kanunda öngörülen suç tiplerine uyduğu” gerekçesiyle onadı.  Kaftancıoğlu’na, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan verilen 2 yıl 4 ay hapis cezası ise 1 yıl 9 ay olarak düzeltilerek onandı.

Kılıçdaroğlu tüm milletvekillerini İstanbul’a çağırdı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin tüm milletvekillerini CHP İstanbul İl Başkanlığı’na çağırdı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay’ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki cezaları onamasının ardından “Partimizin tüm milletvekilleri, derhal İstanbul il başkanlığı binamıza doğru yola çıkın” çağrısını yaptı.  Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, Kaftancıoğlu’nun 3 davadan aldığı cezaları onadı, 2 davayı düşürdü.

 BOZULAN CEZALAR 

Kaftancıoğlu’na, “örgütü propagandası yapmak” suçundan verilen 1 yıl 6 ay hapis ile “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçundan verilen 2 yıl 8 hapis cezaları ise daire tarafından bozuldu. Kaftancıoğlu’nun, sosyal medya paylaşımı ve bir televizyon kanalındaki konuşmaları nedeniyle “örgütü propagandası yapmak” suçundan cezalandırıldığı anımsatılan kararda, bu eylemlerin söz konusu suçun unsurlarını oluşturmadığı ifade edildi. Kararda, “Terör örgütü propagandası yapma suçunun oluşması için terör örgütü ile ilgili bir öğretinin, düşüncenin veya inancın başkalarına tanıtılması, benimsetilmesi ya da yayılması amacıyla yapılmasının yanında terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, bu yöntemleri övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde yapılması gerekmektedir” denildi. “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçu bakımından ise kararda, muhalif kişiliği ile bilinen Kaftancıoğlu’nun sosyal medyadaki paylaşımlarının bütününün incelendiğinde atılı suçun unsurlarının oluşmadığı belirtildi. 

KAFTANCIOĞLU: UMUDUNUZU KAYBETMEYİN

 Karar ardından açıklama yapan Kaftancıoğlu, “Asla ve asla umudunuzu kaybetmeyin. İktidardaki kötülüğü bizler umudu örgütleyerek göndereceğiz” dedi.  

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir