Haberler Manşet

GİRESUN KADIN PLATFORMU| ”Sıla, Hazal, Edanur’un katili ataerkil sistem”

Giresun Kadın Platformu, “Ataerkil egemen sistemin şiddet dili ve politikaları, şiddeti ve ayrımcılığı kurumsallaştırmakta, failleri cesaretlendirmektedir” dedi.

Giresun’da Hüseyin can G., 16 yaşındaki Sıla Şentürk’ü bıçaklayarak öldürdü.

“Erkekler cesareti sistemden alıyor”

Sıla’nın öldürülmesine tepki gösteren Giresun Kadın Platformu, açıklama yayınladı.

“Son derece üzgün ve öfkeliyiz! Dün üç kadın erkekler tarafından öldürüldü. Bu kez bu cinayetlerden biri yakınımızda, Bulancak ilçemizde…   

“Daha 16 yaşında bir çocuk olan Sıla ŞENTÜRK 16.02.2022 tarihinde Hüseyin Can GÖKÇEK tarafından öldürüldü.

“Okulda olması gereken bir kız çocuğunu daha evlenmeye zorlayan bu ataerkil zihniyet ve onu destekleyen iktidarın yürürlüğe sokmadığı etkin yasalar bugün onun vahşice öldürülmesine neden oldu. Bu ülkede çocuk ‘gelin’, çocuk ‘tutsak’, çocuk ‘işçi’ yaratanlar onun çocuk olmasını sağlayamadılar.

“Kadını ve çocuğu koruyan yasalara göz diken, İstanbul Sözleşmesi’ni siyasi pazarlık meselesi yaparak fesheden AKP-MHP iktidar bloğu; çocuk istismarını olağanlaştıran, evlilik yaşının 12’ye düşürülmesini isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı; çocuğu koruyan uluslararası sözleşmeleri ve yasaları uygulamayan yargı mercileri, onu koruyamayan kolluk kuvvetleri ve bütün bunlardan cesaret alan fail bu cinayetin sorumlularıdır.

“Mevcut yasalar doğru ve etkin bir biçimde uygulansa, şiddete ve istismara karşı kadınlar ve kız çocukları için bir barikat oluşturan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede usulsüz bir şekilde çıkılmasa, kadın ve kız çocuklarının katillerine kravat taktı diye iyi hal indirimleri yapılmayıp, yeterli cezalar verilseydi bugün Sıla ve sayısız çocuk ve kadın hala hayatta olacaktı. Ve her gün en az bir kadını katleden erkek katiller bu cesareti ve gücü asla bulamayacaktı.

‘Failleri cesaretlendiriyorlar’

“Ataerkil egemen sistemin; eğitimde, medyada, iş yerinde ve gündelik hayatın her alanında yeniden ve yeniden üretildiği Türkiye’de, siyasi iktidarın kadına ve çocuğa karşı işlenen suçları cezasız bırakan mevcut şiddet dili ve politikaları, şiddeti ve ayrımcılığı kurumsallaştırmakta, failleri cesaretlendirmektedir.

“Giresun Kadın Platformu , çocuklarımızın barış, hoşgörü, eşitlik, özgürlük ve dayanışma ruhuyla yaratılan bir ortamda büyümeleri gerektiğine olan inancı ve her çocuğun bedensel ve zihinsel bakımdan uygun yasal güvence ve koruma gereksiniminin bulunduğunun bilinciyle, çocukları korumayan her türlü politikanın ve uygulamanın karşısında olacaktır. 

“Platformumuz , kadına ve çocuğa karşı her türlü şiddet ve istismara ve bunlara sebep olan karanlık zihniyete karşı mücadelesini yükselterek sürdürecektir.”

Ne olmuştu?

Giresun’da 16 yaşındaki Sıla Şentürk’ü bıçaklayarak öldüren 21 yaşındaki Hüseyin Can G, tutuklandı.

G. çıkarıldığı Giresun Sulh Ceza Hakimliğince “çocuğa ya da beden ve ruh bakımından kendisini korumayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme” suçundan tutuklandı. Geniş güvenlik önlemleri altında adliyeden çıkarılan zanlı, Giresun E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Kamuoyuna çocuğun erkekle “zorla nişanlandırıldığı” yönündeki haberleri yansıdı. Giresun Barosu Başkanı Avukat Soner Karademir, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

(EMK)

*Fotoğraf: csgorselarsiv.org/Şehlem Kaçar

Haber kaynağı Bianet -Haber değiştirilmeden yayınlanmıştır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir