Ana Sayfa Manşet Gözaltına alınan arkadaşları için Boğaziçililer nöbet başlattı

Gözaltına alınan arkadaşları için Boğaziçililer nöbet başlattı

0
Gözaltına alınan arkadaşları için Boğaziçililer nöbet başlattı
fotğraf: Boğaziçi LGBTİ+

Dün gözaltına alınan 24 öğrencinin serbest bırakılmasını isteyen Boğaziçililer geceyi Kuzey Kampüs’teki ortak çalışma alanında geçirdi. Öğrenciler arkadaşlarını almak için 14.00’te Çağlayan’a çağrı yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi‘nin atanmış rektörü Melih Bulu‘ya yönelik protestolar kapsamında dün 24 öğrencinin daha kampüs önünden gözaltına alınmasından sonra öğrenciler nöbet başlattı.

Protestolar sırasında LGBTİ+ bayrağı açtığı için bir öğrenci hakkında soruşturma başlatılmasına tepki gösteren öğrenciler Perşembe günü ellerinde LGBTİ+ bayraklarıyla bir araya gelmişti.

Fotoğraf: Boğaziçi Direnişi

Bir öğrencinin burnu kırıldı

Polis ilk olarak dört kişiyi kimlik kontrolü diyerek gözaltı aracına bindirmiş, daha sonra arkadaşlarının bırakılmasını isteyen öğrencilere müdahale etmişti. Toplamda 24 kişi gözaltına alınmıştı. Ayçanur isimli öğrencinin ise polis saldırısı sırasında burnu kırıldığı için hastaneye kaldırılmıştı.

Bunun üzerine Boğaziçililer, arkadaşlarının serbest bırakılması talebiyle Kuzey Kampus’te nöbet eylemine başladı. Boğaziçi Dayanışması‘nın sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada “Arkadaşlarımız serbest bırakılana kadar buradayız” denildi.

14.00’te Çağlayan’a çağrı

Gözaltına alınan öğrencilerin Emniyet’teki ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından bugün Çağlayan‘daki İstanbul Adliyesi‘ne sevk edilecekleri belirtildi.

Boğaziçi Dayanışması tarafından yapılan paylaşımda “Dün işkence ile gözaltına alınan ve bugün savcılığa sevk edilecek 24 arkadaşımız için saat 14.00’te Çağlayan Adliyesi önünde buluşuyoruz! Bir arkadaşımızı daha vermemek için herkesi Çağlayan’a bekliyoruz!” çağrısında bulunuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here