Muhalefet Sendikalar

HABER SEN: Sürgünlere karşı mücadelemiz devam edecek

 HABER-SEN üyeleri, PTT’nin çalışanlara yönelik kötü muamelelerine tepki göstererek, “Sürgünler, haksız görevlendirmeler ve angarya çalışma durdurulmadığı sürece PTT’de eylemler devam edecektir” dedi. Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER-SEN) İstanbul Şubeleri, Posta ve Telgraf Teşkilatı’nın (PTT) emekçilere yönelik mobbing ve keyfi atamalarına karşı PTT Topkapı yerleşkesine bir araya gelerek, açıklama yaptı. Açıklamada “PTT emekçileri köle değildir, mobbinge hayır” yazılı pankart açıldı.

  PERSONAL ALIMI YAPILMALI

 PTT’nin haksız ve hukuksuz uygulamalara imza attığını belirten 5 Nolu HABER-SEN Şube Başkanı Özlem Berkit, “Posta emekçileri adeta köle gibi çalıştırılmaktadır. Sanki 21’inci yüzyılda değil de ilkel çağlarda yaşıyoruz. Posta emekçileri, haftada 6 gün çalışıyor, resmi ve dini bayramlarda doğru düzgün tatil yapamıyor, yasal hakları olan yıllık izinlerini bile doğru düzgün kullanamıyorlar. PTT personelinin iş yükünü azaltacak ve PTT’nin verdiği hizmetin kalitesini artıracak çözüm, kadrolu personel istihdamını artırmak ve bir an önce personel alımı yapmaktan geçmektedir” dedi. 

KANUNA AYKIRI

 PTT’nin bazı illerde Pazar günleri bile posta dağıtmaya zorladığını Berkit, “PTT Genel Müdürlüğü’nden, Başmüdürlüklere gönderilen talimatlarda İHS ve firma çalışanlarına, dağıtılacak gönderilerde sayı dayatması ile baskı kurulması, iş sözleşmelerinin feshedilebileceği yönündeki korkutma politikaları, emekçileri; psikolojik olarak yıpratmakta, işinden ekmeğinden olacağı kaygısı ile usulsüz işlemlere itmektedir. Bir posta emekçisinin yapabileceği işten fazla iş yüklenmesi angaryadır. Kanunlara aykırıdır” diye belirtti.

 EYLEMLER SÜRECEK

 Berkit, “Aile bütünlüğünü yok sayan, hukuk tanımayan, yaptım oldu mantığı ile çalışanlarını il dışına sürgün göndererek bu zulmü reva gören PTT yönetimi insanlık suçu işlemektedir” ifadelerini kullandı. “PTT yönetiminin insanlık dışı uygulamalarına karşı bütün posta emekçilerinin birleşerek bu zulme dur deme zamanı gelmiştir” diyen Berkit, “PTT yönetimi masa başında norm kadro çalışması yapmakta, işin zorluğunu ve PTT emekçilerinin yaşadığı gerçekleri, coğrafi koşulları göz ardı etmektedir. Norm kadro çalışması, alanda tüm sendika temsilcileriyle birlikte yapılmalıdır. Sürgünler ve haksız görevlendirmeler ve angarya çalışma durdurulmadığı sürece PTT’de eylemler devam edecektir” şeklinde konuştu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir