Haberler Manşet Uncategorized

HABER-SEN’den PTT’ye çağrı: Hukuksuzluktan vazgeç

ANKARA – Üyelerine yönelik işten çıkarma ve sürgünlere tepki gösteren HABER-SEN 2 Nolu Şube Başkanı Yaşar Polat, PTT yönetimine yapılan hukuksuz işlemlerden vazgeçmesi çağrısı yaptı. Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER-SEN) 2 Nolu Şubesi, işten çıkarılan ve sürgün edilen üyeleri için Ankara Kargo Posta İşlem Merkezi önünde açıklama yaptı.  HABER -SEN 2 Nolu Şube Başkanı Yaşar Polat, “PTT, A.Ş. ye dönüştürülerek sermayeye peşkeş çekilmek istenmektedir. Çalışma hayatı parçalanarak işçi ve emekçiler kendi aralarında 399 KHK, İHS ve taşeron olarak bölünmüştür. Aynı işi yapıp farklı ücret almaktadırlar” dedi. 

FAZLA DAĞITIM DAYATMASI

  Kamusal alanların sermayeye devredildiğini söyleyen Polat, “Taşeronlaştırma 18 yüzyılda çalışma koşulları olarak işçi ve emekçilere dayatılmaktadır. PTT yönetimi, emekçilere 100 ve üzeri günlük kayıtlı posta gönderisi dağıtılmasını dayatmaktadır. Başta Anayasa’nın 18’inci maddesinde hiçbir kişi zorla çalıştırılmaz. Angarya yasaktır” diye belirtti. Polat, Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (İLO) çalışma ve iş edinme hakkını güvenceye alan maddelerini sıraladı. 

‘PTT YÖNETİMİ HUKUK TANIMIYOR’

 Üyelerinin, birilerinin talimatıyla sürgün edildiğine dikkati çeken Polat, son olarak 2 Nolu şube yöneticileri Halit Onur Erdoğan’ın hiçbir gerekçe gösterilmeden kargo işleme müdürlüğünden Altındağ Posta Dağıtım Merkezi’ne bağlı Çinçin Şubesi’ne sürgün edildiğini anlattı. Polat, “Sendika yöneticileri, iş yeri temsilcileri kendi istekleri dışında iş yeri değiştirilemez. PTT yönetimi hukuk tanımaz bu tutumunu kınıyoruz. Yapılan hukuksuz işlemlerden derhal vazgeçilmelidir. Yöneticimiz eski işyerine derhal iade edilmelidir” ifadesinde bulundu. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir