Haberler Kültür Sanat

Habercilerin yaşadığı zorlukların anlatıldığı “Freelance” filmi, Avrupa film festivallerinde dikkat çekiyor

etelgraf haber-

Gazeteciler Anıl Ergin ve Volkan Nakiboğlu’nun hazırladığı, habercilerin yaşadığı zorlukların anlatıldığı “Freelance” filmi, Avrupa’daki film festivallerinde dikkat çekiyor.

Freelance; NTV, Habertürk, BBC, Anadolu Ajansı gibi kurumlarda çalışan ama anlaşmazlıklar sonucu kariyerlerini serbest olarak sürdürmeyi tercih eden gazetecilerin öykülerini aktarıyor.

NTV ve Habertürk gibi kurumlarda yıllarda çalıştıktan sonra, her gün YouTube üzerinden binlerce kişiye seslenen Ünsal Ünlü’nün hikayesi Freelance’in iskeletini oluşturuyor.

Anadolu Ajansı’ndan ayrıldıktan sonra kendi fotoğraf ajansını kuran ve serbest foto muhabirleri organize eden Abdurrahman Antakyalı’nın kariyeri, sevdiği kızın peşinden Türkiye’ye gelen ve İstanbul’da serbest çalışmaya başlayan Christian Feiland’ın gözlemleri ve Zafer Arapkirli’nin uluslararası tecrübeleri de Freelance’de aktarılıyor.

Filmin yapımcılarından Anıl Ergin, Freelance’i film festivallerine göndermenin riskli bir hareket olduğunu ifade ederek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Freelance’i çekerken BBC tarzı belgeselleri esas aldık. Televizyon kanalları, haliyle filmin konusunu çok sevmeyince yönümüzü film festivallerine çevirdik. Festivallerin aradığı yaratıcı yaklaşım filmde yok. Ama vermek istediğimiz mesaj ve Volkan Nakiboğlu’nun titiz görüntü çalışması Freelance’in ilgi görmesindeki ana etkenler diye düşünüyorum.”

Yıllarca farklı kanallarda muhabir ve kameraman olarak çalışan Anıl Ergin ve Volkan Nakiboğlu; 2014’te, IŞİD kuşatması altındaki Erbil’de yaptıkları haberlerle Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden “Yılın Televizyon Haberi” ödülü almıştı.

Freelance’in bu yıl aldığı ödüller ve kabul edildiği festivaller ise şöyle:

“Indo Singapore International Film Festival: Special Mention Award

Tekka International Film Festival: Critics Choice Award

Europe Independent Movie Festival: Best Documentary Short Film

Stockholm City Film Festival: Finalist

Sweden Film Awards: Finalist

Cinematic European Film Festival (Romania): Offical Selection

Iconic Images Film Festival- Lithuania: Offical Selection

Milan Gold Awards: Official Selection

London Movie Awards: Offical Selection”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir