Telgrafın Telleri

‘Hafıza ve Vandallık’

etelgraf haber-

Yeni Yaşam gazetesi, Sur ilçesinde 6 yılını geride bırakan sokağa çıkma yasağı sürecinden geriye kalanları fotoğrafladı.  Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen ve 240 gün sonra kısmi olarak kaldırılan sokağa çıkma yasağının üzerinden 6 yıl geçti. Yeni Yaşam gazetesi, yasak sürecinden geriye kalanları fotoğraflarıyla, “Hafıza ve Vandallık” başlığıyla haberleştirdi. Haberde, ilçenin hafızasının yok edilmek istendiğine dikkat çekilerek, “Çatışmaların ardından 6 yıl geçmesine rağmen yaralar sarılmak yerine çatışmaların şiddetine rağmen ayakta kalan ya da az hasar alan tarihi yapıların yıkımı da hiç durmadı. Yıkımlara kentsel dönüşüm demek imkansızdı tek bir adı vardı: Vandalizm” denildi.

  SUR’UN HAFIZASI Haberde, “Kentin hafızası, Sur’un hafızasının tartışıldığı bugünlerde bizlerde bu hafızayı takip etmek için elimize fotoğraf makinesini alarak Sur’un yıkılmış mahallerine girdik. Aslında artık haritada olmayan mahallelerine. Çocukluğumuzun geçtiği mahalleleri tanımak mümkün değildi. Hangisi Hasırlı, hangisi savaş mahallesiydi. Sahi meşhur Hançepek neredeydi. Bulmak, tahmin bile etmek çok zordu. Hafızadan geriye kalan Kurşunlu Cami, Surp Grigos Kilisesi ve karakola çevrilen bir okuldan yola çıkarak burası büyük ihtimalle şu mahalle diyoruz, belki de yanılıyoruzdur. Gezdikçe bir hafızayı bulmak mümkün değil sadece hafızadan geriye kalanlar var. Yıkılmış evler, kurşunlanmış camlar, yakılmış eşyalar…  Bazı evler boşaltılmışken bazı evlerin o kadar da zamanı olmamış. Eşyaları ile birlikte yıllarını geçirdiği evler çökmüş üzerlerine. Yanmış okul kitapları, pelüş oyuncaklar, resimleri yanan çerçeveler…” ifadelerine yer verildi. 

 ‘ALIN SİZE HAFIZA’ 

 Tüm yıkıma rağmen kentin renkliliğini koruduğu ifade edilen haberde, “Sur’un renkli evleri o ağır çatışmalara rağmen ilk günkü tazeliğini koruyor. Belki de renk değil rengin yarattığı ruhtur tazeliğini koruyan. Asıl renk arıyorsanız bu ruhta saklı. Sanat adı altında yapılan eserlerde değil. Ki bu renklere de savaş açılmış durumda. Bir bir yıktıkları renkli evler yerine birbirine benzeyen beyaz, ölüm beyazını andıran evler inşa ederek rengin hafızası da yok edilmekte. Bazen sözler, kelimeler yaşananları anlatmaya yetmez, Sur’da yaşanan yıkım da böyle bir durum. Her fotoğraf karesi bizlere: ‘Alın Size Hafıza’’ diyor” diye kaydedildi. 

MA

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir