Haberler

Hak arayan geri dönüşüm işçilerine 17 yıla kadar hapis istemi

etelgraf haber-

İstanbul’da geri dönüşüm işçilerine yönelik depolara gerçekleştirilen baskınlar sırasında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan daha sonra da serbest bırakılan 3 kişiye dava açıldı. 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı iddianamede Ahmet K., Kamil A. ve Mahmut A. isimli işçileri “birden fazla kişi ile birlikte silah kullanarak görevi yaptırmamak için direnmek”, “yangın çıkararak genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması” ve “yakarak kamu malına zarar vermekle” suçladı.

“Kasten yangın çıkarma”, “kamu malına zarar verme” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından işçilere 3 yıl 6 aydan 17 yıla kadar hapis istedi.

İddianamede, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Ümraniye Belediye Başkanlığı Temizlik İşleri Müdürlüğü ile 27 personel “müşteki” olarak yer aldı.

İddianamede, 4 Ekim’de Esenkent Mahallesi Kasosan Sanayi Sitesi yanında ruhsat almadan hurdacılık yapan 75 adresin belediye ekiplerince tespit edildiği, denetim sırasında adı geçen üç atık işçisinin kağıt ve hurdaları yakarak yangın çıkardıkları kaydedildi.

İddianamede, sanıkların eylemlerini zincirleme şekilde işlediği gerekçesiyle cezalarında artırıma gidilmesi de talep edildi.

İddianame, değerlendirilmek üzere gönderildiği Anadolu 38. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Ne olmuştu?

Ekim ayının başlarında polis ve ilçe belediyelerinin zabıta ekipleri Sancaktepe, Ümraniye ve Ataşehir’de atık toplayıcılarının depolarına bir dizi baskınlar yaptı.

Operasyonda geri dönüşüm işçilerinin depoları iş makineleri ile yıkıldı ve tahrip edildi, çekçek arabaları ve diğer malzemelere el konuldu. Geri dönüşüm işçileri bunun üzerine depolarına el konulmasına karşı direnişe geçti. 200’den fazla kişi gözaltına alındı.

Son müdahale sırasında 10 işçiye gözaltı uygulandı. İşçilerden 3’ü, 5 Ekim’de çıkarıldıkları mahkemenin kararıyla tutuklandı. 28 Ekim’de de serbest bırakıldı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir