Haberler

Halkın su borçlarını silen HDP’li yönetime soruşturma

HDP’li Siirt Belediyesi döneminde zamanında ödenmeyen su faturaları için var olan gecilme zamlarının yüzde 90’nı iptal edildi. Böylece 2 bin 413 abonenin 762 tanesinin gecikme faizi silindi. Ancak belediyeye kayyum atanmasının ardından gecikme faizlerini silenler hakkında soruşturması açılıyor.

Vecdi Erbay’ın haberine göre, Siirt Belediyesi 3 Aralık 2019’da, zamanında ödenmeyen su alacaklarının tahsilatının hızlandırılması ve borçlu abonelerin su borçlarını ödemeye teşvik edilmesi amacıyla, tahakkuk etmiş gecikme zamlarından yüzde 90 oranında indirim yapılmasını karara bağladı. Karar, HDP’li Belediye Başkanı Berivan Helen Işık döneminde, AK Partili meclis üyelerinin de oylarıyla alındı. Siirt Belediyesi’ne 22 Mayıs 2020 tarihinde ise kayyım atandı.

Belediye “zarara” uğratılmış

İçişleri Bakanlığı müfettişleri, kararla ilgili 16 Şubat 2021’de Ön İnceleme Raporu hazırladı. Rapora göre Belediye Meclis üyeleri yetkilerini aşarak belediyeyi “zarara” uğratmıştı.

İçişleri Bakanlığı rapordan yola çıkarak Siirt Valiliği’ne soruşturma izni verdi. Valilik de, bu soruşturmaya izin verildiği kararını belediyeye, şu sözlerle tebliğ etti: “Siirt Belediye Başkanı Berivan Helen Işık ve diğer görevliler hakkında, İçişleri Bakanı tarafından 22.02.2021 tarihli ve 43 sayılı karar verilmiştir.”

“Bedava olması gerekiyor”

Konuyla ilgili konuşan HDP’li Meclis Üyesi ve Belediye Eşbaşkanı Peyman Dara Turhan, “Biz Belediyeyi zarara uğratmadık” diyerek konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

Yıllardır ödenmeyen su borçlarının faizinde indirim yaparak belediyenin alacaklarının tahsilini sağladık. Aralarında AKP’li belediyelerin de bulunduğu çok sayıda il ve ilçe belediye meclislerinde bu kararlar alınıp uygulanıyor. Ekonomik olarak zorda olan vatandaşların ödemelerinde kolaylık sağlamak soruşturulması gereken bir konu olmamalıdır. Trilyonluk şirketlerin vergi borçlarını silmek kamu zararı olmuyor da vatandaşın su borcunun faizini silip taksitlendirmek mi kamu zararı oluyor? Gözünün üstünde kaşın var tadında soruşturmalar açıyorlar. Yanlış bir iş yaptığımızı düşünmüyorum. Kaldı ki bırakın suyun parayla satılmasını, suyun vatandaşa bedava verilmesi gerekiyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir